Опитваме се да убедим вече четири правителства с 4 министъра на здравеопазването, че общинското здравеопазване трябва да съществува, защото в тази система се лекуват около 2 млн български граждани, лечението им е близко до мястото, където те живеят и работят. Едно и също заболяване, лекувано в общинска болница, университетска или високоспециализирана е няколко пъти-поевтино. Това да бъде заместено от центрове е глупост и ще го потвърди всеки човек, който разбира от здравеопазване, заяви д-р Емил Кабаиванов.
Карловската болница обслужва район от около 100 000 човека, а най-отдалечените селища се намират на около 110 км. от Пловдив и на 120 – от София. За какъв медицински център може да става въпрос с 20 легла?! Болницата в Карлово има няколко основни отделения, които функционират и при затруднено финансово състояние. Но такова е състоянието и на всички общински болници, които са 78. Има болници, които са зле, по-зле и най-зле. Веднъж разрушена обаче тази система, ще се разпадне, хората ще се разбягат в големите болници и ще има цели „бели“ петна без здравеопазване в страната. Ако това е целта на управляващите, да го кажат. Те нямат смелост да направят това, но и не предлагат нищо друго.
Около 500 млн са задълженията на всички болници в България и само около 30 млн от тези пари са задълженията на общинските болници – много по-малко в сравнение с общата задлъжнялост. Това означава, че работим икономично и при нас разхищения няма, подчерта д-р Кабаиванов.
По думите му, лекарите не са наивни, за да мислят, че с целева субсидия от 30 млн ще бъдат решени проблемите на общинските болници. В тях обаче все още се работи с най-евтините пътеки от 2016 г и с лимити. Ако цената на пътеките бъде увеличена адекватно и държавата започне да регулира системата, няма да се стигне до тяхното затваряне. Не е нормално държава от ЕС да не може да предложи стандарт в здравеопазването, който да запази квалифицирания персонал, медицинските специалисти, които да лекуват по най-добрия и най-евтиния начин.
Ако някой иска да закрие общинското здравеопазване, значи той работи за други интереси, а не за тези – на гражданите. На 19-ти януари е срещата на Сдружението на общините и ние ще настояваме предложените от нас мерки да бъдат приети, защото после ще бъде късно, подчерта д-р Емил Кабаиванов.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..