Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Който иска да закрие общинските болници, не служи на хората

| обновено на 15.01.18 в 13:48

Опитваме се да убедим вече четири правителства с 4 министъра на здравеопазването, че общинското здравеопазване трябва да съществува, защото в тази система се лекуват около 2 млн български граждани, лечението им е близко до мястото, където те живеят и работят. Едно и също заболяване, лекувано в общинска болница, университетска или високоспециализирана  е няколко пъти-поевтино. Това да бъде заместено от центрове е глупост и ще го потвърди всеки човек, който разбира от здравеопазване, заяви д-р Емил Кабаиванов. 

Карловската болница обслужва район от около 100 000 човека, а най-отдалечените селища се намират на около 110 км. от Пловдив и на 120 – от София. За какъв медицински център може да става въпрос с 20 легла?! Болницата в Карлово има няколко основни отделения, които функционират и при затруднено финансово състояние. Но такова е състоянието и на всички общински болници, които са 78. Има болници, които са зле, по-зле и най-зле. Веднъж разрушена обаче тази система, ще се разпадне, хората ще се разбягат в големите болници и ще има цели „бели“  петна без здравеопазване в страната. Ако това е целта на управляващите, да го кажат. Те нямат смелост да направят това, но и не предлагат нищо друго.

Около 500 млн са задълженията на всички болници в България и само около 30 млн от тези пари са задълженията на общинските болници – много по-малко в сравнение с общата задлъжнялост. Това означава, че работим икономично и при нас разхищения няма, подчерта д-р Кабаиванов.  

По думите му, лекарите не са наивни, за да мислят, че  с целева субсидия от 30 млн ще бъдат решени проблемите на общинските болници. В тях обаче все още се работи с най-евтините пътеки от 2016 г и с лимити. Ако цената на пътеките бъде увеличена адекватно и държавата започне да регулира системата, няма да се стигне до тяхното затваряне. Не е нормално държава от ЕС да не може да предложи стандарт в здравеопазването, който да запази квалифицирания персонал, медицинските специалисти, които да лекуват по най-добрия и най-евтиния начин.

Ако някой иска да закрие общинското здравеопазване, значи той работи за други интереси, а не за тези – на гражданите. На 19-ти януари е срещата на Сдружението на общините и ние ще настояваме предложените от нас мерки да бъдат приети, защото после ще бъде късно, подчерта  д-р Емил Кабаиванов. 

Интервюто чуйте от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21