Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да помислим за правата на тези, които никой не може да защити

Тревогата на обществото е основателна, доколкото то усеща нещо, което се конструира сега и което е нещо от план,  много по-мащабен от това, което   една Конвенция предполага. Ако трябва да се изразя на езика на строителите, Конвенцията е една носеща греда, колона, която може да бъде разглеждана под микроскоп. Това заяви богословът доц. д-р Мариян Стоядинов.  

По думите му обаче микроскопското разглеждане не ни дава отговор за това, какви са  връзките, останалите елементи, които са част от конструкцията, за които тя е носеща. В този смисъл  чувствителността на всички, които се обявяват против нея, е абсолютно оправдана

Като институция и като начин, по който отделните личности я мислим, Църквата е част от „имунната ни система“. И когато нещо в нашия организъм не върви добре, имаме два възможни избора – или да кажем „няма проблем“ или да кажем „трябва да се лекуваме“. Ако нещо в нашия организъм не е добре и Църквата ни казва, че трябва да се лекуваме, това ще бъде разумният избор на всеки здравомислещ човек. Ако пренебрегнем симптомите на болестта обаче с надеждата, че  не е важно и че ще отмине, това означава, че не лекуваме раната, а слагаме някакви удобни превръзки, които да ни помагат да не се дразним, когато си гледаме раната.  В този смисъл Църквата реагира абсолютно адекватно на този проблем, защото той засяга сърцевината на това, което наричаме „домашна“ Църква -  семейството, там където се генерират всички проблеми, които са визирани в т.н. Истанбулската конвенция – домашното насилие.

Но има нещо, за което в момента в България никой не говори – най-тежката форма на домашно насилие.  В България то е абсолютно легално и се случва всеки ден – поне 70 деца ще бъдат лишени от живот сега, докато ние говорим – в техния предродилен стадий на развитие, в ембрионалната им форма на развитие. Ако това не е домашно насилие, форма на насилие над човека, какво друго би могло да бъде?

Нормално би било дебатът за насилието да се случва през цялото време, докато мислим за насилието. Направих си труда да прочета  Закона за домашното насилие, гласуван през 2005 г. В него се казва, че  негов обект са лицата, застрашени от всички форми на насилие, включително и децата, които не са директно подложени на насилие, но стават свидетели на насилие вкъщи. Сега за първи път ние  сме се хванали за Конвенцията и документа, изработен през 2012 г., сякаш за първи път откриваме темата за насилието и всеки, който се обявява против, е набеждаван или за протагонист на домашното насилие или за лобист на някакви геополитически интереси. Дебатът е трябвало да се случи преди тази Конвенция да бъде подписана, внасяна за гласуване и ненормалното е, че се случва сега – между подписването и ратифицирането, заяви доц. Стоядинов.

Говоря от позицията на баща на четири деца. Институциите са тези, които трябва да се вслушват в личните позиции, които са част от плурализма и да ги отсяват разумно. Струва ми се, че в становището на Светия Синод има твърде много неща, заради които би трябвало да се замисли всеки, който предстои да се ангажира с проблема оттук нататък.

Проблемът на Конвенцията е, че тя имплантира нещо в нашия организъм. Опитва се да узурпира права на родителите, като по дефиниция някак се счита, че мъжът в семейството упражнява диктат над жената   и тя именно има нужда от защита, а не лицето. "Лицето" може да бъде и детето, и жената, и мъжът.  Внася се някакъв сексистки елемент в документ, който трябва да защити именно от секстистки практики и се неглижира семейството, лицето. Така се казва "Ние ще узурпираме правото на семейството да възпитава това дете, защото то видите ли, е вменило  в него  стереотипи, които по-късно ще доведат до домашно насилие.

Чуйте повече от звуковия фал: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стотици българи почетоха паметта на Христо Ботев в Калофер

Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев".  По традиция с изпълнението на първото..

публикувано на 06.01.25 в 12:56
Ружа Смилова

Вървим към нови извънредни парламентарни избори

Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..

публикувано на 06.01.25 в 10:40

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07