Доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет, коментира за Радио Пловдив, че на този етап провеждането на референдум за Истанбулската конвенция, както настояват от БСП, е напълно въможно преди ратификацията.
По думите й ако прием, че утре 48 народни представители внесат в Парламента искането за допитване, то тогава въпросът ще бъде вече дали мнозинството ще подкрепят искането и какъв точно може да бъде въпросът, който да бъде подложен на всенародно допитване.
Това е едната възможност да се чуят повече мнения.Респективно да се изкажат българските граждани. Имаше и две други възможности, които обаче за съжаление МС не използва. Пърдо МС не използва възможността си да сезира Конституциионния съд и така да успокои гражданите, че няма противоречие с Конституцията. Друга възможност беше този въпрос да бъде предмет на едно по-широко политическо говорене, както в НС таки и при президента. Това бяха възможности, които не бяха използвани и опозицията избра вариант да поиска провеждане на референдум,обясни доц. Киселова.
Според експертът, формулираният въпрос от БСП трябва да се прецезира като въпросът трябва да бъде "Подкрепяте ли ратификацията на конфенцията".
Дали ще се съберат достатъчно гласове за подкрепа на искането? Гласуването е едно, но в НС повече от половината от народните представители трябва да го подкрепят и президенът в определен срок е длъжен да определи дата, когато да се проведе допитването, припомни доц. Киселова.
Експертът коментира, че конвенцията урежда два основни въпроси.
Едната част в конвенцията е за превенцията и борба с насилието върху жени. А другата част се занимава с домашното насилие. Домашното насилие всъщност е насилие, което се упражнява между членове на семейството или хора, които живеят заедно. Тази втора част е проблематична, защото в обяснителния доклад са дадени примери, че лица които живеят съвместно могат да бъдат не само лица от женски и мъжки пол, а и други, които се самоопределят с друга социална роля - гейове, лесбийки и т.н. В този смисъл, ако погледнете голяма част от обяснителния доклад е с примери на лица, които са от пол, който е различен от този, които им е даден при раждането. Не мога да разбера, защо не се представи доклада на всички и да се види, допълни експертът.
Според нея трябва да се обясни на хората , че трябва да променим Семейния кодекс, Закона за борба с домашното насилие, Наказателния кодекс, НПК и други закони.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..