Лесно е да се заглушат дебатите за корупцията, защото темата е много голяма, не се управлява публично добре и е трудна за оперативно управление. Почти никоя държава в света не се е справила с корупцията, заяви в интервю за Радио Пловдив политическият психолог проф. д-р Антоанета Христова.
Проф. Христова подчерта, че дебатът за Истанбулската конвенция засяга много конкретни страхове, с конкретни параметри - притесненията за промяна на ценностната система, за въвеждането на трети, десети и т.н. пол, и най-страшното - неговото евентуално вкарване като образователна тема в училище. Това предизвиква много силна родителска защита, да се предпази детето от ненавременна информация, подчерта Антоанета Христова.
Т.е. толерантността е една тема, а интересът към различното е друга тема. Това плаши българина и неговите консервативни, сериозно запазени ценности, защото либералните през последните години ни разочароваха тежко. Затова Инстанбулската конвенция предизвиква много по-сериозен дебат, отколкото този за корупцията, обясни проф. Христова.
В документа, който съпътства конвенцията, социалната роля на пола, разбирането на джендъра като социално формирование отварят много врати. Така по важната тема за защитата на по-слабите от по-силните, толерантността към различните може да се измести и скрито зад нея се промъква темата за разбирането на различните, т.е. третия пол. Лошото е промяната в ценностното разбиране как и по какъв начин информацията за различните ще стигне до децата, поясни Антоанета Христова.
Референдумът за ратифицирането на Истанбулската конвенция ще бъде тотална манипулация, защото ще бъдат използвани основателните страхове на хората, за да се добие политическа доминация. Това е средство за политическа война, а не подход към решаването на проблема. Референдумът най-вероятно ще бъде с отрицателен резултат и ще бъде средство за атака от тези, които го внасят, заяви политическият психолог.
Даже с колегите коментирахме, че не вотът за корупцията, а третият пол може да разтресе управлението, допълни Христова.
Отлагането, обявено от Цветан Цветанов, няма да сближи позициите, надявам се, че това е ход за забавяне или дори отказ от ратифицирането на конвенцията, каза тя.
По повод отчета за първата година от мандата на президента, Антоанета Христова коментира, че състезанието между премиер и президент продължава. Радев не спести упреците към ГЕРБ и институциите, които се управляват от Борисов. Опозиционното говорене на президента съвпада до голяма степен с голяма част от българското общество. Президентът може да не направи партия, но да има политическа кариера.
Критичността на Радев не показа влизане в ролята на президента, който трябва да накаже и да потупа по малко всички. Има очевидно сближаване между позициите на президента и на БСП и то е на ниво обща атака и по-голяма критичност, отколкото е убедително, смята тя.
Според Христова Румен Радев е достатъчно еманципиран от БСП, но интересите им съвпадат. Президентът трябва да е балансьор между управляващи и опозиция в парламента. Бащински критичната роля и към едните, и към другите се изплъзва на президента, но вицепрезидентът Илияна Йотова бе много точна, каза Антоанета Христова.
„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..
На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..
Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания". То е проведено от 1 до 10 декември и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията. Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..