Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важното е да постигнем висок стандарт на защита

Атанас Славов
Снимка: БГНЕС

Конвенцията  против насилието срещу жени и домашното насилие, както е  пълното й име, не противоречи на българската Конституция. И нещо повече – тя дава защита на основни права, които в момента са гарантирани според българската Конституция. Така че не очаквам КС да излезе с негативно становище, а да каже ясно, че няма противоречия и пречки за нейната ратификация. Това заяви преподавателят по конституционно право  в СУ „Климент Охридски“  д-р Атанас Славов.

Аз не считам, че по въпроси, които са  свързани с правата на човека, трябва да има референдум. Да, действително,  Законът за прякото участие дава възможност за провеждането на референдуми, включително и преди  ратификацията на международни договори.  Но в съдържанието си Конвенцията е договор, който защитава правата на човека и то права, които ние трябва да гарантираме и по силата на действащата Конституция, и по силата на други международни актове, които вече сме приели в нашето право. Има едно напрежение наистина в предложенията на БСП по тези теми и  считам, че такъв рефенедум не трябва да се провежда, той като българските граждани са поставени в крайно неудобната ситуация да решават, дали да защитят права, които трябва да се защитят по силата на действащо право.

Считам и че формулировката на въпроса „Против ли сте ратификацията на Истанбулската конвенция?“ също не е коректна, защото най-малкото актът трябва да се назове с неговото пълно наименование. Започвайки  негативно с  въпрос  „против ли сте“, също  считам за не особено добра и в крайна сметка, се надявам да няма референдум по тази тема.

Има и манипулиране на публичния дебат – Конвенцията не е нито за гей-браковете и еднополовите бракове, нито за съществуването на трети, четвърти или друг вид пол. Това са важни теми, но те са извън обхвата на конвенцията и считам, че отново има проблем с основните тези, които се заявяват в публичното пространство.

В началото на дебата имаше "пуснати" определени опорни точки, които са много подобни на пуснатите в Армения  в дебата преди  ратификацията на конвенцията там. Те са свързани с разколебаване на ценностната принадлежност на нашето общество към западните демокрации, като се прави опит да се наложи в публичното пространство, че от Западна Европа идват  някакви ценности, които противоречат на нашите християнски убеждения. В крайна сметка това преследва цел за ерозиране на нашата подкрепа  за пълната интеграция на България във всички западни институции.  Т.е. има със сигурност опит за манипулиране на този дебат в услуга на различни хибридни атаки, които се правят в страната, заяви още  д-р Атанас Славов.

Конституцията обаче не следва да се променя, а  българското законодателство в определените негови части – НК да се измени по такъв начин, че престъпленията, свързани с половата принадлежност да бъдат по-добре формулирани,  трябва да се измени законодателството така, че да дава по-висока подкрепа за жените, които са претърпели насилие, да се подобри сътрудничеството между държавата и гражданските институции в подкрепа на преживелите насилие хора. Конкретните промени трябва да бъдат подготвени от институциите, за да можем после да дебатираме по тях.

Цялото интервю чуйте от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09