Празнуването на Трифон Зарезан събра българската общност в Будапеща. Беше почетена паметта на Св. Трифон по стар стил и след това в двора на църквата "Св.Св.Кирил и Методий" се извърши ритуала на „зарязване“ на лозята .
Празникът е особено почитан от българите в Унгария, първите преселници от които са били градинари, а Св. Трифон се приема за покровител на лозарите и градинарите. Затова те нарекли този ден "Трифон Зарезан". Така е и до днес.
В Будапеща, в българската църква „Св.Св. Кирил и Методий“, на която за този празник дариха частица от мощите св. Трифон, също празнуваха. Празникът започна със света Литургия в 101-годишната българска църква в Будапеща, а църковният хор беше от семинаристи от Пловдивската семинария
Богослужението беше водено от Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, който участва и в ритула по зарязването на лозята, специално засадени за ритуала в двора на църквата, но първо благослови българските градинари и лозари с молитва.
Българската църква в Будапеща е най-големия български храм в Европа извън България. Повреме на ІІ Световна война красивите стъклени витражи са изпочупени. Сега българите в Унгария започват акция за възстановяването им и за изографисването на храма, както и за дейности, свързани с устойчивостта на сградата, провокирани от близосттта с река Дунав.
Българската църковна община в Будапеща е създадена преди 101 години, а за нейният първи архимандрит - Борис е започнала процдура за да бъде канонизиран за светец, каза протосингелът на църквата в Будапеща и на западно-европейска епархия отец Атанасий.
Камбанен звън и българска музика звучаха в Будапеща, в святото и обединяващо за българите място, защитено от този празник и с дарената частица на мощите на св. Трифон. Имаше червено вино, пити и погачи, както се полага за Трифон Зарезан. Между дошлите българи, които живеят в Будапеща, беше и Петър Байчев, наследил професията на първоснователите на българската общност в Будапеща – градинарството.
Чуйте репортажа от празника и интервю със скулптура Огнян Кожухаров, който живее от 40г. в Будапеща в звуковия файл.
Платформата „Портал за грижа“ е ориентирана към намиране на старчески дом или хоспис. Услугата е напълно безплатна, със свободен достъп за всеки, който има нужда от съдействие. Улесняването на достъпа до такава информация е една от основните цели на платформата. Тя функционира на територията на цялата страна, като търсенето на подходящ..
Ситуацията в страната с огнищото на чума по овцете във Велинград е стряскаща. Ако това огнище на чума бъде изтървано има риск да настъпи в други краища, коментира пред Радио Пловдив Бойко Синапов, който е председател на Обединени български животновъди. Той подчерта, че има притеснения от много животновъди от разпространение на заболяването. По..
Четвърта седмица и рекордни опити за избор на парламентарен председател. 38 дни след изборите и 23 дни след конституирането на 51-то НС продължава това безкрано дълго заседание. Безплодно, безидейно и опасно, защото с действията си и риториката си, депутатите дискредитират себе си и самата институция – коментира ситуацията социологът Елена..
Пловдивчанка съобщи в социалната мрежа за пореден измамник по схемата с ремонт на покриви и строителни услуги. Николай Янчев е от Ново село, община Стамболийски, представял се за майстор на покриви и други ремонти и успял да завлече нея и семейството й с близо 35 000 лева. Елена Данаджиева и съпругът й са подписали договор с него за ремонт на..
В Община Панагюрище се реализират проекти на стойност 30 милиона лева, финансирани от държавния бюджет. Голяма част от тях са насочени към решаването на основния проблем, а именно водоснабдяването на града. Това заяви кметът на Панагюрище Желязко Гагов, който се включи в срещата на бизнеса и общините, организирана от вестник „Капитал“...