Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващата коалиция вече се задъхва

Петър Чолаков

Свърши ли спокойствието на властта? Скандалите, предизвикани от управляващите, ще доведат ли до повторение на сценария от 2013-та, когато правителството подаде оставка? На тези въпроси отговаря политологът Петър Чолаков.

Според експерта чашата на търпението на хората отдавна трябваше да е преляла.

 Скандалът с ЧЕЗ и Гинка Върбакова, в който се заплете кабинета на Борисов-3 от началото на неговия мандат е най-големият скандал. Това е едно тресавище. Скандалът не е спрял. Продължава да се развива.Всеки ден има информация, която идва, нови неща, не само от чешката страна. Включително от управляващите, които са много противоречиви . Това допълнително усложнява положението на кабинета, излизането му от този скандал. Управляващата коалиция вече се задъхва, коментира Чолаков.

Той е категоричен, че това правителство няма да изкара пълен мандат

Скандалите стават все повече. Все по - трудно се излиза от тях. И трябва да се плаща сметката, допълни политологът.

На въпрос може ли да има повторение на сценария от 2013 година, той отговори, че историята се потаря

Повторението обаче, обикновено е като фарс. Да не избързваме с драматичните  прогнози обачаче. Предсрочните парламентарни избори ги виждам като най-късна дата през май месец догодина, когато ще има европейски избори.

Чолаков посочи, че не може да се прогнозира дали  скандала с ЧЕЗ ще прелее чашата, защото всеки ден има нови проблеми.

Непрекъснато се раждат нови скандали. Сега покрай посещението на Руския патриарх Кирил - все едно бомба падна в българския политически животОт една страна президента трябва да обяснява какво е казал, но това рефлектира и върху управляващата коалиция. Патриотите също влизат в остри реплики,допълни политологът.

Като пример той посочи от една страна острото изказване на Валери Симеонов, а от друга страна мнението на Волен Сидеров.

Със сигурност в един момент на Бойко Борисов ще му дотегне от непремерените изказвания на Сименов. И това ще е началото на разпада на това управление. Ще последва ефекта на доминото.

Не мисля, че в управлението ще влезе Воля, които имат много малък процент доверие. Що се отнася за ДПС, по всичко личи, че те се готвят за избори.

Според политолога опозицята  не може да използва златните възможности, които й се поднасят на тепсия. 

Той е категоричен, че  както е много  възможно да имаме предсрочни избори, е  много възможно  и Борисов отново да спечели. 

Друг е въпросът дали той ще състави правителство, допълни  експертът. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01