Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руските служби се престарават, а Лондон има полза да е жертва

Кой има интерес от скандала с бившия руски шпионин Сергей Скрипал и неговата дъщеря? Как се провят политически изводи и се предприемат политически действия при липсата на факти? Каква е връзката на шпионския скандал с нестабилността на Великобритания след Брекзит и предстоящите президентски избори в Русия? По тези теми в предаването „Ден след ден“ коментарът е на политолога Любомир Стефанов.

Той смята, за обяснимо и логично, че не всички факти по този случай ще бъдат огласени, защото все пак става дума за използване на химическо оръжие и ограничаването на информацията е нужно, за да не поощрява паниката.

Според Стефанов това, което сега прави британското правителство изглежда правилно, явно службите имат неопровержими данни поличени при  разследването. Публична тайна е, че в тези вещества имат подписи на тези, които са ги произвели.

Ясно е, че веществата, са произведени в Русия, ако руснаците твърдят обратното - значи да признаят, че са изпуснали контрола. Путин, с оглед на огромния си управленски опит, не би допуснал такъв гаф преди изборите и предстоящото световно първенство по футбол.

Това е все едно да се гръмнеш сам в крака.

Тайните служби са в кръвта на Путин, той самият е служил в КГБ. Затова смятам, че това е престараване на по- ниско ниво. Някой на по- ниско ниво търси червени точки, премахвайки предател.

Що се отнася до действията на Великобритания - изглежда логично страната да има интерес от позицията на жертва и да се опита да възстанови изгубеното след Брекзит. От друга страна тя има горчивия опит от лъжливите причини, с които започна войната в Ирак.

Според политолога предстои съществено разместване на световните сили - Китай препотвърди държавното си ръководство и се кани за сериозно присъствие, след изборите и Путин ще е изправен пред предизвикателството да изясни своите отношения с редица държави - Турция, САЩ, Германия...

Лошото е, че сме във фаза в която комуникацията отсъства, тя е заместена фалшиви  новини и взаимни обвинения и това не води до нищо добро ако не настъпи промяна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24