Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За екологичните проблеми е необходима национална стратегия

Идеята  на неформалната среща на европейските министри по околната среда в рамките на българското европредседателство, предшестваща  формалния съвет по околната среда, който ще се проведе  на 25 юни, е да изразим нашата загриженост по проблеми свързани с чистотата на атмосферния въздух, състоянието на моретата и  не на последно място състоянието на Националния парк Пирин като част от българското, европейското и световното природно наследство. Това заяви от името на  протестиращите пред НДК природозащитници Константин Иванов  от организацията "Световен фонд за дивата природа". 

По думите му идеята на подобни срещи, каквато се провежда на 10 и 11 април в София, е да се стиковат позициите и да се видят какви решения могат да бъдат взети за  общата европейска позиция по екологичните проблеми.

 Изказванията на нашия министър на околната среда и водите по-скоро звучат прококолно и така, че да не се изложим пред чужденците.  Говорейки си за атмосферния въздух обаче не може да не говорим за климатичните промени. Засега само Франция и Холандия открито настояват за по-амбициозни нива, които трябва да достигне ЕС, като намали своите въглеродни емисии със 80 до 95%. Междувременно други държави като Португалия, Германия, Дания, Словения, Швеция  са за по-дългосрочна стратегия. Друг е въпросът, че България винаги е била не особено ентусиазирана в това отношение, а е следвала стъпките на другите големи страни - членки на ЕС, без да е много активна. За съжаление, не очаквам и от тази среща да се случи нещо  по-различно от страна на България.

Когато става дума за качества на горивата обаче, не става въпрос само за това да горим по-малко въглища, а да променим цялостно начина, по който се отопляваме, както и това, доколко обществото е готово да поеме подобна сметка. Сроковете до 2020 г. са много скъсени. Ето защо дотогава не можем да очакваме рязко подобрение,  но тук стои и въпросът дали държавата трябва да помага най-социално уязвимите или да вземе мерки за използване на алтернативни горива за отопление и подобряване качествата на сградите.

 По въпроса трябва да има национална стратегия, каквато в момента не виждаме. Действията на държавата засега са малко хаотични.  

Чуйте повече от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47