Поздравявам с празника всички юристи и съдебни служители и им пожелавам здраве и успех при осъществяване на нелеката им и отговорна работа, заяви председателят на Апелативен съд – Пловдив Магдалина Иванова.
На 16-ти април освен че отбелязваме Деня на Българската Конституция, юристите и съдебните служители, отбелязваме и професионалния ни празник. Тази дата е символична, тъй като на нея през 1879 г. Първото Велико народно събрание приема първата българска Конституция, наречена Търновска, заради мястото, където се е случило събитието – град Търново. Денят, в който е приета Търновската конституция, е обявен за празник на българските юристи от МС през 1991 г., а през 2010 г. той става празник и на българските съдебни служители.
Спазвайки традицията, на този ден ние ще проведем съвместно със съдилищата в Пловдивската съдебна палата – Окръжен и Районен съд Ден на отворените врати. Отваряме вратите за посещение на ученици, студенти, журналисти, граждани. Те ще бъдат посрещани от председателите на трите съдилища, а след което ще могат да присъстват на възстановка на наказателен процес по действителен случай. В ролята на съдии, прокурори и адвокати в този процес ще влязат ученици от 12 клас на хуманитарната гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ в Пловдив. Те ще проведат разпити на подсъдим, на вещо лице, на свидетели и процесът ще приключи с постановяване на присъда.
Гостите ще имат възможност да се запознаят и с работата на съдебната администрация, като посетят деловодствата на съдилищата. В празника ни ще вземат участие и ученици от Националната търговска гимназия, които са провели обучителна практика в Районния съд. Във фоайето на първи етаж в Съдебната палата ще демонстрират наученото за работата на съда, като извършат информационно обслужване на граждани за движението на интересуващите ги съдебни дела.
Празникът ни е двоен, тъй като това е и седмицата, в която отбелязваме 20 годишнината от възстановяването на Апелативен съд – Пловдив. На 18 април е отчетното ни събрание, на което ще приемем годишния доклад за работата на Пловдивския Апелативен съд и на окръжните съдилища в неговия апелативен район. Като кулминация на празниците на 20 април ще проведем и тържеството послучай 20-годишнината от възстановяване на пловдивския апелативен съд.
По думите на Иванова, цел на всички инициативи и възстановки на наказателните процеси, които са дългогодишна практика, Часа на класа от 2015-г., е младите хора да повишат знанията си, правата си грамотност и култура. Понякога наглед елементарн, според тях прегрешение, може да доведе до много сериозни последици за бъдещето им, както и за бъдещето на техните семействата.
Това, което политиците разбират и целта, която те преследват, в крайна сметка се проявява в действията им и в работата на законодателния орган. За съжаление много често се извършват промени в нормативната база, с която работят юристите. Те често са „на парче“, не са обмислени достатъчно добре за последиците, които след година или две биха предизвикали. Тези чести промени затрудняват изключително много работата на магистратите. Така тепърва започва да се създава съдебна практика, тя в началото тя е изключително противоречива и докато се уеднакви, следват нови промени и всичко започва отначало.
Независимо от проблемите в системата обаче Магдалина Иванова подчерта, че българското правораздаване е ефективно. Като аргумент тя посочи данните в статистическите отчети, които не могат да бъдат пренебрегнати.
За приключване на делата са положили огромни усилия хиляди съдии и съдебни служители. Близо 90% от делата в Пловдивския Апелативен съд се решават в рамките на 3 месеца. Същият е и процентът на потвърдените актове на съдебните състави от Апелативен съд-Пловдив от ВКС.
Считам, че правораздавателната дейност е ефективна, но ако трябва все пак да бъде подобрена, въпросът трябва да се реши от законодателната власт.
Повече чуйте от звуковия файл:
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..