Поздравявам с празника всички юристи и съдебни служители и им пожелавам здраве и успех при осъществяване на нелеката им и отговорна работа, заяви председателят на Апелативен съд – Пловдив Магдалина Иванова.
На 16-ти април освен че отбелязваме Деня на Българската Конституция, юристите и съдебните служители, отбелязваме и професионалния ни празник. Тази дата е символична, тъй като на нея през 1879 г. Първото Велико народно събрание приема първата българска Конституция, наречена Търновска, заради мястото, където се е случило събитието – град Търново. Денят, в който е приета Търновската конституция, е обявен за празник на българските юристи от МС през 1991 г., а през 2010 г. той става празник и на българските съдебни служители.
Спазвайки традицията, на този ден ние ще проведем съвместно със съдилищата в Пловдивската съдебна палата – Окръжен и Районен съд Ден на отворените врати. Отваряме вратите за посещение на ученици, студенти, журналисти, граждани. Те ще бъдат посрещани от председателите на трите съдилища, а след което ще могат да присъстват на възстановка на наказателен процес по действителен случай. В ролята на съдии, прокурори и адвокати в този процес ще влязат ученици от 12 клас на хуманитарната гимназия „Св.св. Кирил и Методий“ в Пловдив. Те ще проведат разпити на подсъдим, на вещо лице, на свидетели и процесът ще приключи с постановяване на присъда.
Гостите ще имат възможност да се запознаят и с работата на съдебната администрация, като посетят деловодствата на съдилищата. В празника ни ще вземат участие и ученици от Националната търговска гимназия, които са провели обучителна практика в Районния съд. Във фоайето на първи етаж в Съдебната палата ще демонстрират наученото за работата на съда, като извършат информационно обслужване на граждани за движението на интересуващите ги съдебни дела.
Празникът ни е двоен, тъй като това е и седмицата, в която отбелязваме 20 годишнината от възстановяването на Апелативен съд – Пловдив. На 18 април е отчетното ни събрание, на което ще приемем годишния доклад за работата на Пловдивския Апелативен съд и на окръжните съдилища в неговия апелативен район. Като кулминация на празниците на 20 април ще проведем и тържеството послучай 20-годишнината от възстановяване на пловдивския апелативен съд.
По думите на Иванова, цел на всички инициативи и възстановки на наказателните процеси, които са дългогодишна практика, Часа на класа от 2015-г., е младите хора да повишат знанията си, правата си грамотност и култура. Понякога наглед елементарн, според тях прегрешение, може да доведе до много сериозни последици за бъдещето им, както и за бъдещето на техните семействата.
Това, което политиците разбират и целта, която те преследват, в крайна сметка се проявява в действията им и в работата на законодателния орган. За съжаление много често се извършват промени в нормативната база, с която работят юристите. Те често са „на парче“, не са обмислени достатъчно добре за последиците, които след година или две биха предизвикали. Тези чести промени затрудняват изключително много работата на магистратите. Така тепърва започва да се създава съдебна практика, тя в началото тя е изключително противоречива и докато се уеднакви, следват нови промени и всичко започва отначало.
Независимо от проблемите в системата обаче Магдалина Иванова подчерта, че българското правораздаване е ефективно. Като аргумент тя посочи данните в статистическите отчети, които не могат да бъдат пренебрегнати.
За приключване на делата са положили огромни усилия хиляди съдии и съдебни служители. Близо 90% от делата в Пловдивския Апелативен съд се решават в рамките на 3 месеца. Същият е и процентът на потвърдените актове на съдебните състави от Апелативен съд-Пловдив от ВКС.
Считам, че правораздавателната дейност е ефективна, но ако трябва все пак да бъде подобрена, въпросът трябва да се реши от законодателната власт.
Повече чуйте от звуковия файл:
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..
Издателство "Нитон" подготви за печат първата книга за Васил Левски за деца, издадена през 1924 г. Книгата е може би едно от най-докосващите и достоверни четива за Васил Левски, създадено за българските юноши и родители. Автор е Данаил Кацев - Бурски, български писател, краевед, публицист. Книгата излиза със заглавието "дякон Игнатий. Васил Иванов...
Решенията на съда не се коментират, а се изпълняват – така председателят на Общинската избирателна комисия в Пазарджик Антони Върбев коментира касирания от ВАС избор на общински съветници в града. В хода на делото бяха отворени за повторно преброяване чувалите в 52 секции. При отварянето им бе установено, че в голяма част от проверените..
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..