Бившият български посланик в Скопие и Белград проф. Ангел Димитров е определен за съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси с Македония.
Заместник-съпредседател е доц. д-р Наум Кайчев, преподавател по съвременна история в СУ „Св. Климент Охридски“, бивш генерален консул в Битоля и Торонто, член на Македонския научен институт.
Членове от българска страна ще бъдат още Момчил Методиев - доктор на историческите науки и бивш дипломат, проф. д-р Иван Илчев, преподавател в СУ ,.Св. Климент Охридски“, доц. Даниел Вачков – директор на Института за исторически изследвания на БАН, проф. д-р Кирил Топалов, преподавател по старобългарска и възрожденска литература, посланик на България във Ватикана, доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Очаква се и Македония да оповести днес учените, които ще влязат в комисията.
В интервю за Радио Пловдив доц. Вачков заяви, че за историците това е много важен момент, за да започне един добронамерен диалог. Сигурно ще има трудности и от двете страни, но се надявам да се водим от желанието да се установи истината, без нападки и емоции, и с аргументите на историята да стигнем до онези множество общи черти, които обединяват през дългата им история, населението от двете държави днес.
Българските историци ще настояват прочитът на историята да се опира на автентичните източници и документи. Като историк, обаче, ще кажа, че понякога те позволяват различни интерпретации, но всичко трябва да бъде поставено в широк контекст. Въпросът е какво тогавашните автори са влагали в понятието македонец - дали е нещо, което отдалечава от българската нация или очертава част от нея. При всички случаи няма да са лесни преговорите, защото много книжнина се натрупа в Република Македония и то не само през последните 25 години, а за доста по дълъг период.
Според учения и от двете страни ще има проблем с преосмислянето на тезите и написаните трудове. Надявам се и очаквам още на първата среща тези надежди да се потвърдят. Самият факт, че в двустранния договор се приема тази формулировка за признаване на общата история и общите чествания – това е едно добро начало. Надявам се да не е само тактически ход за решаване на политически цели. Има македонски колеги, които са достатъчно добросъвестни и ако се подходи тактично и от наша страна, те са способни да се произнесат по въпроси, които засега македонската наука не ги споделя.
Македонизмът е явление, което се е свързвало с определени политически ситуации и конюнктури, смята доц. Вачков. Той определя като добра предпоставка за диалогична среда желанието на Македония да се интегрира в Европа и подадената ръка на България. В същото време е силно да се говори, че македонизмът е в упадък.
Пловдивският университет „Паисий Хилендарски“ е бенефициент на мащабен проект, финансиран от Плана за възстановяване и устойчивост. Проектът е по компонент „Иновативна България“, инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна..
Може ли да се пребори хроничната болка? Отговор на този въпрос дава приложеното иновативното лечение за намаляване и премахване на хронична болка чрез замразяване на сетивни нерви в МБАЛ „Света Каридад“ в Пловдив. То беше извършено от екипите на д-р Никола Миленкович в отделението по анестезиология и интензивно лечение, който разказа в програма..
Ако парламентът гласува връщане на ставката на ДДС от 20% върху дейността на ресторантьорите, ще започнем поетапни стачни действия. Това заяви пред Радио Пловдив заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев . Той посочи, че всичките 36..
„Моята прогноза е, че е възможно да има редовно правителство, макар че шансът е много малък – според мен не повече от 10-15 процента“ – заяви в интервю за Радио Пловдив журналистът и политически наблюдател Иван Тропанкев. „ Ако има такова правителство, това ще е много добре за държавата. И дори то да е с къс хоризонт на действие..
Компанията за добив и преработка на медна руда „Асарел- Медет“ в Панагюрище спря производството си тази сутрин, в знак на протест срещу предложението за допълнителното облагане на предприятията от минно - добивната индустрия с 900 милиона лева догодина. Машинните мощности на „Асарел-Медет“ спряха малко след 6.30 часа днес и това се случва..