Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговорите с македонските историци няма да са лесни

Бившият български посланик в Скопие и Белград проф. Ангел Димитров е определен за съпредседател на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси с Македония. 

Заместник-съпредседател е доц. д-р Наум Кайчев, преподавател по съвременна история в СУ „Св. Климент Охридски“, бивш генерален консул в Битоля и Торонто, член на Македонския научен институт. 

Членове от българска страна ще бъдат още  Момчил Методиев - доктор на историческите науки и бивш дипломат, проф. д-р Иван Илчев, преподавател в СУ ,.Св. Климент Охридски“, доц. Даниел Вачков – директор на Института за исторически изследвания на БАН, проф. д-р Кирил Топалов, преподавател по старобългарска и възрожденска литература, посланик на България във Ватикана, доц. д-р Бони Петрунова, директор на Националния исторически музей. Очаква се и Македония да оповести днес учените, които ще влязат в комисията.

В интервю за Радио Пловдив доц. Вачков заяви, че за историците това е много важен момент, за да започне един добронамерен диалог. Сигурно ще има трудности и от двете страни, но се надявам да се водим от желанието да се установи истината, без нападки и емоции, и с аргументите на историята да стигнем до онези множество общи черти, които обединяват през дългата им история, населението от двете държави днес. 

Българските историци ще настояват прочитът на историята да се опира на автентичните източници и документи. Като историк, обаче, ще кажа, че понякога те позволяват различни интерпретации, но всичко трябва да бъде поставено в широк контекст. Въпросът е какво тогавашните автори са влагали в понятието македонец - дали е нещо, което отдалечава от българската нация или очертава част от нея. При всички случаи няма да са лесни преговорите, защото много книжнина се натрупа в Република Македония и то не само през последните 25  години, а за доста по дълъг период

Според учения и от двете страни ще има проблем с преосмислянето на тезите и написаните трудове.  Надявам се и очаквам още на първата среща тези надежди да се потвърдят. Самият факт, че в двустранния договор се приема тази формулировка за признаване на общата история и общите чествания – това е едно добро начало. Надявам се да не е само тактически ход за решаване на политически цели. Има македонски колеги, които са достатъчно добросъвестни и ако се подходи тактично и от наша страна, те са способни да се произнесат по въпроси, които засега македонската наука не ги споделя.

Македонизмът е явление, което се е свързвало с определени политически ситуации и конюнктури, смята доц. Вачков. Той определя като добра предпоставка за диалогична среда желанието на Македония да се интегрира в Европа и подадената ръка на България.  В същото време е силно да се говори, че македонизмът е в упадък.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21