Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Качественото розово масло има качествена цена

С ниски изкупни цени започна розоберът в Карловско. В началото на седмицата в Пловдивска област започна розоберът. Фирмите изкупуват за 2 – 2,50 лв 1 килограм набран цвят, която не може да покрие разходите ни, обясни пред Радио Пловдив Богдан Богданов, който заедно със семейството си обработва розови градини край карловското село Певците. 


По думите му, изкупната цена трябва да е поне 3,20 – 3,50 лв/кг, за да се покрият разходите на стопаните и да останат средства за инвестиции.

Розоберачите получават по 80 стотинки за килограм набран цвят. Проблем остава осигуряването на достатъчно работници, които да оберат нацъфтелите рози до обяд, за да се спази технологията на прибиране и варене на розовия цвят.

Метеорологичните условия засега – редуването на дъждове и слънце, предполагат добра реколта, каза още розопроизводителят.

Гергана Андреева – изпълнителен директор на Българската национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика потвърди, че се очаква много добра реколта. Над 40 хиляди декара са розовите насаждения, които са в много добро състояние, а над 50 работещи  дестилерии са в готовност да произведат качествено розово масло.

Тя не се съгласи с твърдението за ниска изкупна цена. Себестойността на розовия цвят се определя от преработвателя, който съобразно рандемана, трябва да го вложи в производството на розово масло. Всеки по веригата има право на мнение, но себестойността трябва да е такава, че да има кой да го купи. В противен случай розовото масло няма да бъде реализирано. На работната ръка се дава толкова, колкото е договорено. Освен това стопанисването на розовите градини не е лишено от възможността да бъде субсидирано от МЗХ. За целта обаче земеделските производители трябва да са регистрирани като земеделски производители. Факт е, че една част от розопроизводителите нямат регистрации. Тя добави, че преработвателите имат договори със земеделските стопани и целогодишно ги подпомагат. Изсветляването на сектора ще помогне за добрия бизнес, освен това закупуването на розов цвят без документи няма да се допуска. 

Андреева обясни, че е некоректно да се твърди, че има залежало розово масло, защото то има вечна годност. Налични количества розово масло от предишни реколти има, но то не е с добро качество и затова не е потърсено от преработвателите. Външните клиенти очакват тазгодишната реколта с нетърпение. Традиционно българско розово масло се реализира в Западна Европа, Великобритания, Далечния изток, Нова Зеландия. 

Саудитска Арабия, Катар са интересни пазари, наблюдава се и завишено търсене като там розовото масло се използва и в ХВП и като  хранителни добавки. Качественото розово масло има качествена цена. Килограм розово масло струва между 10 и 12 хиляди евро, а ако е биологично и сертифицирано е много по- високо. По това може да се съди дали едно масло е истинско. Затова е сигнализарана и агенция „Митници“. Ако се получи пратка с нереално ниска цена, то това не е розово масло.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38

Учен от Пловдив с рекорден брой награди “Питагор”

Проф. Д-р Милен И. Георгиев, ръководител на Лаборатория по Метаболомика в Институт по микробиология „Стефан Ангелов“ към БАН и на отдел “Растителна клетъчна биотехнология” в Центъра за върхови постижения по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив - бе отличен за рекорден четвърти път с награда за наука „Питагор“. Престижната награда..

публикувано на 20.05.24 в 16:26

Дъждовното и хладно време разваля вкуса на плодовете

Имат ли основание за безпокойство фермерите след дъжовете през последните дни коментира в програма "Ден след ден" доц. Калинка Кузмова, която е агрометеоролог в Аграрния университет в Пловдив. "По принцип влагата е критична в периода около цъвтеж. Така че за зърнено-житните култури, тя е изключително необходима,  защото пшеницата би трябвало да е..

публикувано на 20.05.24 в 15:47
Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в..

публикувано на 20.05.24 в 15:12

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков , главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова. Според него увеличението..

публикувано на 20.05.24 в 10:35