Българската инициатива „Розите на България“ е посветена на Светите братя Кирил и Методий. На 11 май в над 30 града по света ще се извият хора, под звуците на „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев. Изпълнението е на оркестъра за народна музика на БНР, хор на фолклорен ансамбъл „Тракия“ и хор „Космически гласове“.
Валентина Найденова, ръководител на училище „Пейо Яворов“ в Брюксел информира за програмата. Тя покани всички българи да се присъединят, заедно да изиграят хорото пред постоянното представителство на България в Брюксел. Часът е 18. 45. Добре дошли са всички, защото така ще бъде изпълнен и девизът на ЕС „Да сме единни в многообразието“.
Към инициативата се присъедини и СУ”Любен Каравелов” Пловдив, което е с утвърдени традиции в обучението по български фолклор и във формирането на естетски критерии и родолюбиво отношение към него. Факт е, че няма значимо фолклорно събитие, което да се случва в града, без участието на училищния ансамъл „Тракийска младост“, прославил ни не веднъж и по света. От 1-ви до 12 клас всички ученици изучават българска народна музика: народно пеене; народни инструменти- гайда, гъдулка, кавал, тамбура и български народни танци. Срокът за подаване на заявления за явяване на изпит за проверка на способностите по музика за прием след 7 клас в училището с профил „музика“ е от 14 до 18 май.
Днес учебното заведение ще бъде част от инициативата на МОН „Розите на България“, когато в ранния следобед в двора на училището, облечени в български народни носии, под ръководството на хореографа Гергана Генчева ще се хванат на дълго хоро: ученици, учители, ръководство, родители и техните партньори от комитет „Родолюбие”. Хорът и оркестърът с диригенти Мария и Георги Найденови ще изпълнят избраната музика за инициативата „Празнична сюита“ на композитора Стефан Мутафчиев.
Интервютата с Валентина Найденова, ръководител на българското училище в Брюксел и Саша Щерева, директор на СУ „Любен Каравелов“ са в звуковите файлове.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..