Европейската комисия обяви, че разследването и срещу „Газпром“ за предполагаема злоупотреба с господстващо положение ще приключи без глоба за компанията. Това става след като „Газпром“ се съгласява с промени в търговската си политика. Как ще се отрази новата ситуация на отношенията на България с основния й газов доставчик - по темата разговаряме с енергийния експерт Васил Филипов.
Основната му теза е , че България от години безцеремонно се ограбва от Русия, която продава суровината на изключително високи цени.
Филипов припомни, че преди 21 години, когато той става е директор на "Булгаргаз", „братушките“ са поискали вдигане на цените с 25% процента. По същото време Турция плаща двойно по- малко. В трудните преговори се стига до заплаха от българска страна, че ще спрем транзита през наша територия. Така или иначе цената остава висока и следва срив на редица промишлени производства, като например химическата ни промишленост.
И днес вината за цените, на които купуваме е, че енергетиката е зависима от руски доставки и се управлява по руски маниер.
Сега фактът, че Европа се опитва да постави на място е добър, коментира Васил Филипов. Ние сме в семейство на високотехнологични държави, но за зла беда страната ни се управлява не добре, положителното развитие не се случва.
И това до голяма степен се дължи на руската пропагандна машина, която денонощно сее заблуди.
За да имаме благата, които имат европейските държави трябва да има промяна у нас.
Газопровод през Черно море няма да бъде ефективен, каза Филипов в коментар на предложените от Румен Радев при посещението му в Москва за доставки директно през Черно море.
Драстично поскъпване на газа няма да има, прогнозира Васил Филипов. По думите му поскъпване може да се случи в рамките на 10%. А що се отнася до заплахата от спиране на доставки. Това е несериозно, защото пазарите и продажбите на гориво са жизнено важни за Русия.
От 8 август, влизат в сила измененията, които ще позволят на държавата да контролира цените и да изисква от търговците обяснение при съмнителни увеличения. Оттогава ще трябва да виждаме цените и в евро, и в лева. С промени в новоприетия закон за еврото времето, в което ще се следят цените, окончателно беше съкратено от година и половина на..
И тази година МБАЛ „Свети Мина“ трупа загуби, но новият директор доктор Калин Калинов ги е оптимизирал до минимум. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Лилия Недева, директор на Дирекция „Здравеопзване“ към Община Пловдив. На последната преди лятната ваканция сесия на Общинския съвет съветници отложиха точката, свързана с искането на доктор..
Водачът на електрическа тротинетка вече е длъжен да има валидна застраховка „Гражданска отговорност“ и превозното средство да е регистрирано. Това са само две от измененията в Закона за движение по пътищата, приети преди дни. Според законодателя с наредба на общинските съвети ще се определят и условията и редът за регистрация на електрически..
Ако държавата не помага на доброволните формирования, поне да не ги спъва да си вършат работата, каза Красимир Каракашев от Доброволното формирование „Национален отряд за реакция при бедствия – НОРБ“ – Пловдив, което търси нови попълнения. Поводът за коментара му са редицата административни дейности и регламенти, които пречат на изпълнението на..
Кардиологът д-р Динко Господинов от Отделението по кардиохирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стана първият и единствен към момента носител на европейски сертификат по кардиология в града и региона. Ввисокото отличие – European Examination in Core Cardiology Certificate – представлява признание за високо ниво на професионална..