Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът АЕЦ Белене е безопасен и възможен без финансов риск

Проектът "Белене"  е с дълга  30-годишнаистория. В него има имаме и възвишения, и спадове, но реално погледнато към днешна дата, фактите са, че имаме едно платено оборудване,  една лицензирана площадка,  вложени над 3 милиарда лева в този проект и реално погледнато – търсене на решение от тук накъде, заяви Валентин Николов - заместник председател на парламентарната комисия по енергетика. 

 Безспорно е обаче, че проектът Белене, от гледна точка на експертност и от гледна точка на преценяване на рисковете, спрямо това, което се случи във Фукушима и в Чернобил и във всички такива подобни ядрени централи,  е безопасен, минал е стрес тестовете и  отговаря на най-съвременните изисквания за безопасност, които ние в крайна сметка имаме  - опитна база АЕЦ – Козлодуй и имаме и такава изградена човешка компетентност,  за разлика от много други страни като Турция и Египет, които тепърва сега строят ядрени централи и към момента им е много  трудно, дори регулаторът да вземе решение, защото няма достатъчно компетентност, няма достатъчно опит. 

 Последните изчисления са правени от Българската академия на науките. В крайна сметка ние вече имаме някакво число и тези данни са актуални, защото нито инфлация е имало през този период, нито е имало ескалация кой знае каква на материалите. Виждаме и че някои от тях,  с дълъг цикъл на производство, вече в крайна сметка са на площадката на АЕЦ – Белене, така че актуалната цена на проекта е около 10 милиарда евро и това към настоящия момент е 20 % от брутния вътрешен продукт на България, т. е. България ще понесе огромен риск, когато сама реши да изгражда този проект. Поради тази причина се търсят инвеститори, за да минимизираме парите, които трябва да вложим в този проект, но  държим за блокираща квота в този проект. Натам е тръгнало Правителството и ние трябва да го поощрим в усилията му да минимизира евентуално щетите или да ги вкара в дивиденти.

 БСП иска да се реализира проектът, независимо от всичко, докато ние искаме той да се реализира  само при доказана финансова стабилност, т. е. да не понесем повече риск от загуба на пари. Не на всяка цена ще реализираме проекта, а само при едно добро структуриране и при търсене на инвеститори. Вече виждаме, че има инвеститори и те са заявили интерес, което е още по-важно, защото вече е въпрос на преговори докъде и как държавата да участва в този проект, така че все пак да има влияние върху него. 

Аз мисля, че е реалистично проектът да бъде реализиран без държавни гаранции, защото вече има изработено едно оборудване. Всъщност, без държавни гаранции има други проекти и въпросът е, че те имат друг вид гарантиране – гарантирано изкупуване на електрическа енергия, гарантирана компенсация на цената на електрическата енергия, която те ще произведат, т.е. в един момент има стимулиране или намаляване на риска за самия инвеститор.  В Народното събрание няма изразен противник на проекта, така че и политическият риск е намален до минимум, защото всички знаем, че ако не се реализира, фактическата явна загуба е 3 милиарда, но тя не е само 3 милиарда, защото оттук нататък ще се носят последици както за Българския енергиен холдинг, който има облигационни заеми, така и за Националната електрическа компания,  която участва в Българския енергиен холдинг и също е гарантирала част от заемите за този проект.

По думите на Николов ,  политическият риск е най-сериозният, защото инвеститорите неслучайно искат държавни гаранции, за това, че когато започнат този проект, утре няма да се намери някой, който да каже стига, до тук, каквото сте похарчили  си занесете като загуба вкъщи. 

Ще тръгнат или нови арбитражни дела, които България ще загуби, но след дълъг период от време, което не се иска на инвеститорите. Както репутационно, така и финансово те могат да пострадат и затова искат държавни гаранции. Но аз мисля, че когато се подкрепи едно решение в Народното събрание, впоследствие този риск ще бъде сведен до минимум.

Външен консултант така или иначе ще ни трябва във връзка с оценката на оборудването, защото когато ние отделяме активите и пасивите в отделна компания, това е новото всъщност,  ние  залагаме НЕК както беше в предния проект изцяло в този проект, а всъщност ще бъде проект на финансиране. Поради тази причина ние трябва да отделим пасивите и активите и затова ни трябва оценка на това, което е изхарчено към момента, за да може да влезе там. В тази връзка ни  трябват международни експерти. В този момент не е лошо да получим помощ, но и ясни гаранции, че няма да бъде ощетена държавата. 

Интервюто е в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50