Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бизнесът вече търси закрила на някои "дефицитни" професии

Защо се налага специалностите „машиностроене“ и „дървообработване“ да влязат в защитения списък на образователното министерство?  По тази тема разговаряме на Росица Стелиянова от Асоциацията на индустриалния капитал в България, които са вносители на предложението.

Много машиностроителни предприятия бяха закрити в годините на прехода и спадна интересът към специалностите в тях, припомни експертът. Повечето млади хора се ориентираха към административните професии, а заварчик или шлосер тръгнаха по низходяща инерция, мислени  като непривлекателни нископлатени.

Сега двата бранша са едни от най- успешно развиващите се, развива се оборудването, то става все по- модерно и когато младите хора видят това  - започва да расте и интересът към тях. Но това не става само с наблюдения, необходимо е да има един стабилен план - прием.

По отношение на заплатите - началните заплати наистина не са добри, но пък много бързо се стигат нива, които са доста високи. Работодателите сами искат да задържат служителите си, твърди Стелиянова.

Сега в цялата страна дървообработване учат само 120 ученика, показват данни на асоциацията. 

Ако тези специалности влязат в защитения списък професии, следващият етап е да се промени методиката на обучение, защото е остаряла.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16