Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музиката не може да се разкаже, тя се преживява

| обновено на 21.06.18 в 07:14

Над 12 хиляди души са гледали на живо Лили Иванова в рамките на националното й турне „За пълноценни мигове с музиката“, което тръгна от Пловдив през февруари и вече гостува в шест града. 

Пловдив отново посреща певицата, за втори път тази година, в края на юни. Тя ще изпълни на сцената на Античния театър песните от най-новия си албум и едни от най-големите си хитове през годините. Дни преди концерта Лили Иванова даде интервю за Радио Пловдив .

Какво ще чуят пловдивчани и кои са другите музиканти, които застават до Вас освен Ангел Дюлгеров и Огнян Енев?

Другите музиканти са Веселин Веселинов - Еко (бас), Орли Цветанов (цигулка), Росен (барабани), ЛаТиДа (беквокали) и ... моето присъствие. За музката не мога да кажа какво ще се случи, тъй като музиката е нещо, което не може да се разкаже. Може би моите почитатели трябва да дойдат, да чуят и да си кажат мнението.

Последният албум, който издадохте е без име. Той съдържа 11 композиции и е мастериран в Лос Анджелис. Защо без име?

Мисля, че това е интересно. Направих го без да се пише коя съм, що съм. На обложката има една рисунка на художника Васил Горанов и не бих си позволила върху творбата на един творец да слагам името си или името на моя песен, заглавие и т.н. Смятам, че това е моето уважение към този творец.

Музикалната критика определя песните Ви като вечни, но те всеки път звучат като нови. Вие винаги сте в крак с времето. Факт е, че върху аранжиментите на последните Ви албуми работи пловдивчанинът Ангел Дюлгеров. Как го открихте?

Открих го в зала „Арена“, когато възложих моите аранжименти и диригентството за концерта ми в София на Живко Петров. Просто той избра музикантите, които трябва да бъдат като акомпанимент към този концерт. Това мисля, че бяха най-добрите музиканти от България. Там забелязах Ангел Дюлгеров и ме впечатли неговият маниер на свирене. След това веднага проучих кой е и така започнахме да работим заедно.

Трябва ли според Вас да има задължителна квота за българска музика? Ваши колеги повдигнаха този въпрос, но отговорът, сякаш се загуби в пространството...

Мисля, че е редно да има такъв закон, но е много важно да се знае кой ще издаде такъв закон, как ще се прилага и кой ще следи за прилагането му. Това са важни неща и без да се решат е безсмислено да има такъв закон. Всеки народ слуша своята музика. Моето пожелание към слушателите и към медиите – повече хубава българска музика, а не толкова много шум и кючек.

Какво слуша Лили Иванова от световната или класическата музика?

Моят любим певец е Стинг, който тези дни има концерти на Античния театър, харесвам и Дзукеро. Има един израелски певец, който се казва Асаф Авидан. Той е много интересен  и имам неговите дискове. Аз обичам и следя всичко , което се случва по света, за да си сверявам часовника, да получавам някакви нови идеи. Мисля, че това е полезно за всеки творец и го правя с удоволствие.

Пожеланието на Лили Иванова към пловдивската публика можете да чуете в интервюто от прикачения файл или в  предаването "MP 3 формат" на 21 юни , след 10 часа  и след 18 часа в ефира на Радио Пловдив.    

Кадри от концерта на Лили Иванова на Атичния театър през 2016-та



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

обновено на 23.11.24 в 07:30

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37

Деца гостуваха на Бачковския манастир в Деня на християнското семейство

Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..

публикувано на 21.11.24 в 15:27