Под 10 % от обработваемите площи в България са застраховани, и то за минимални суми, въпреки градушките и наводненията, които всяка година съсипват земеделска продукция. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на застрахователите в България.
Полица от 100 лв. застрахователно покритие струва 4-5 лв. Не съм земеделски стопанин и не мога да преценя дали е скъпо и дали си струва риска. Всяка застраховка става на доброволни начала, коментира Колчакова.
Сега системата за превенция от градушки се финансира частично от застрахователите и частично от фиксирана сума за декар. Това не е много справедливо, защото системата ще се финансира от застраховки, които нямат нищо общо със земята, а отиват за земеделци, които не си правят застраховки, посочи тя.
Затова предлагаме да се въведе задължителна минимална застраховка, по подобие на "Гражданска отговорност" за колите. Такава система действа в Румъния, Турция, Сърбия, където стопаните масово се застраховат, без да са по-богати от българите, коментира експертът.
Общият бюджет на фонда за застраховки към земеделското министерство е 2,2 млн. лв., като от тази година е увеличен със 700 000 лв. С парите се дотират част от необходимите средства за застраховки на земеделците.
Чувала съм от отговори на земеделския министър Румен Порожанов на депутатски въпроси, че тези средства във фонда не се изразходват въпреки природните катаклизми, от които страдат най-вече стопаните. Явно земеделците нямат интерес да сключват застраховки, коментира още Нина Колчакова.
Цялото интервю на Неда Велкова с Нина Колчакова от Асоциацията на застрахователите в България е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..