Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва задължителна минимална застраховка за стопаните

| обновено на 03.07.18 в 16:43

Под 10 % от обработваемите площи в България са застраховани, и то за минимални суми, въпреки градушките и наводненията, които всяка година съсипват земеделска продукция. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на застрахователите в България.

Големите собственици не застраховат земите си, защото смятат, че точно заради големината им няма да претърпят големи щети от природни катаклизми. Малките стопани, които обработват предимно овощни или зеленчукови градини и парници, също не се застраховат, посочи тя. 

Полица от 100 лв. застрахователно покритие струва 4-5 лв. Не съм земеделски стопанин и не мога да преценя дали е скъпо и дали си струва риска. Всяка застраховка става на доброволни начала, коментира Колчакова.

Сега системата за превенция от градушки се финансира частично от застрахователите и частично от фиксирана сума за декар. Това не е много справедливо, защото системата ще се финансира от застраховки, които нямат нищо общо със земята, а отиват за земеделци, които не си правят застраховки, посочи тя.

Затова предлагаме да се въведе задължителна минимална застраховка, по подобие на "Гражданска отговорност" за колите. Такава система действа в Румъния, Турция, Сърбия, където стопаните масово се застраховат, без да са по-богати от българите, коментира експертът. 

Общият бюджет на фонда за застраховки към земеделското министерство е 2,2 млн. лв., като от тази година е увеличен със 700 000 лв. С парите се дотират част от необходимите средства за застраховки на земеделците.

Чувала съм от отговори на земеделския министър Румен Порожанов на депутатски въпроси, че тези средства във фонда не се изразходват въпреки природните катаклизми, от които страдат най-вече стопаните. Явно земеделците нямат интерес да сключват застраховки, коментира още Нина Колчакова.

Цялото интервю на Неда Велкова с Нина Колчакова от Асоциацията на застрахователите в България е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57