Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва задължителна минимална застраховка за стопаните

| обновено на 03.07.18 в 16:43

Под 10 % от обработваемите площи в България са застраховани, и то за минимални суми, въпреки градушките и наводненията, които всяка година съсипват земеделска продукция. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на застрахователите в България.

Големите собственици не застраховат земите си, защото смятат, че точно заради големината им няма да претърпят големи щети от природни катаклизми. Малките стопани, които обработват предимно овощни или зеленчукови градини и парници, също не се застраховат, посочи тя. 

Полица от 100 лв. застрахователно покритие струва 4-5 лв. Не съм земеделски стопанин и не мога да преценя дали е скъпо и дали си струва риска. Всяка застраховка става на доброволни начала, коментира Колчакова.

Сега системата за превенция от градушки се финансира частично от застрахователите и частично от фиксирана сума за декар. Това не е много справедливо, защото системата ще се финансира от застраховки, които нямат нищо общо със земята, а отиват за земеделци, които не си правят застраховки, посочи тя.

Затова предлагаме да се въведе задължителна минимална застраховка, по подобие на "Гражданска отговорност" за колите. Такава система действа в Румъния, Турция, Сърбия, където стопаните масово се застраховат, без да са по-богати от българите, коментира експертът. 

Общият бюджет на фонда за застраховки към земеделското министерство е 2,2 млн. лв., като от тази година е увеличен със 700 000 лв. С парите се дотират част от необходимите средства за застраховки на земеделците.

Чувала съм от отговори на земеделския министър Румен Порожанов на депутатски въпроси, че тези средства във фонда не се изразходват въпреки природните катаклизми, от които страдат най-вече стопаните. Явно земеделците нямат интерес да сключват застраховки, коментира още Нина Колчакова.

Цялото интервю на Неда Велкова с Нина Колчакова от Асоциацията на застрахователите в България е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47