За съхраняване на местността Градище – Калоянов връх призовава „Съюз за духовно възраждане – България“ , организатор на мащабен Народен събор, в който желание да участват са изразили жителите на 5 села – Белащица, Марково, Гълъбово, Брани поле, Цар Калоян. Събитието, с което те ще стартират и подписка в защита на археологическата местност, ще се проведе в Деня на българската независимост 22 септември в местността „Чинарите“ съвместно с Община Родопи и Куклен. За идеята местността Градище-Калоянов врък да се превърне в национална и международна туристическа дестинация - ще разговаряме с юриста и секретар на Съюз Духовно възраждане – България Георги Караджов.
На дневен ред поставяме важен проект за Съюз „Духовно възраждане на България” свързан със съхраняването на местността „Градище” – Калоянов връх. Важно е хората да знаят, че съществува такава местност на границата между землищата на селата Белащица, Марково и Гълъбово на територията на общините Куклен и Родопи. Има две наименования, тъй като има два географски топонима в местността, които се намират един до друг и не е ясно при разширяването на тази кариера кой от двата ще бъде засегнат повече и ще бъде унищожен. А тъй като става дума за поне три важни археологически обекта трябва да бъде обхваната възможно най-голяма площ.
Акцентът да съхраним „Градище” – Калоянов връх е свързан с ценните археологически артефакти, които съществуват там и за съжаление са много малко известни, включително на населението на селата.
Говорим основно за три неща – изключително важна средновековна крепост, която е била на територията и на България, но и на Византия в определени периоди от време със сериозно значение и аналогична функция както Асеновата крепост. Не се изключва дори намеса на рицарите, когато са били на територията на България. Втората е съществуващ римски път, а третата е дейсващ римски водопровод. Нашата основна цел е да спрем разширението на кариерата над с. Белащица, тъй като е предвидена и стартирана процедура за нейното разширяване с 50 дка, което би довело до унищожаването на Калоянов връх и на артефактите, които се намират там.
Големият проблем, с който се сблъскахме е, че въобще не е стартирала процедура пред Министерството на културата за идентифициране на тази местност и на Калоянов връх като места с историческо и археологическо значение и съответно процедура за стартиране на разкопки, изследвания и евентуално възстановяване. Целта на народния събор е да постави на картата на културно-историческото наследство местността „Градище” – Калоянов връх.
Следващата стъпка ще бъде превръщането на местността „Градище” – Калоянов връх в самостоятелна културно-историческа дестинация за туризъм с национално и международно значение, защото тя има потенциал за това и ще бъде в интерес и на селищата в региона, тъй като сме наясно и с икономическите мотиви на селищата в региона.
Една такава дестинация, особено когато се вложат необходимите средства, би могла да стане изключително атрактивна, да доведе много и платежоспособни туристи.
Ние се срещнахме с всички заинтересовани страни, включително и с инициативния комитет. Нашият акцент не е спиране дейността на кариерата, а предотвратяване нейното разширяване, което би довело до разрушаването на Калоянов връх. Нашата идея е намесата на държавата да бъде чрез Министерството на културата, Института за паметниците на културата и изключително силните гилдии на археолозите, архитектите и на художниците в Пловдив.
След като получихме съгласието на кметовете на селищата, с които говорихме, смятаме в партньорство с тях да институционализираме проект, с който да кандидатстваме не само пред Министерството на културата, а и пред фондация „Пловдив 2019”, включително ако е възможно това да се превърне в културно-историческа дестинация дори и с картирането на Пловдив – европейска столица на културата 2019-та. Колкото по-сериозно е партньорството, толкова на по-сериозно ниво можем да го поставим.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..
Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова. На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..
Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях. След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...
На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..
За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България". Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..