Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Районирането да дава възможност за максимално финансиране от ЕС

Новото райониране на България предвижда страната да се раздели на четири вместо на шест района, както е в момента. Предлага се още новите райони да нямат центрове. Как ще се отрази новото начертаване на границите на регионите на бизнеса, еврофондовете и обикновените хора коментира Десислава Николова от Института за пазарна икономика.

Тя припомни, че обективната причина за новото райониране е намаляването на населението в части от България – Северозападна и Северна. Критерий на ЕС е един район да има най-малко 800 000 души население.

Притеснява ни, че районът около София ще има БВП над критерия на ЕС за достъп до финансиране. Има риск този район да остане без достъп до кохезионни средства. А благодарение на тях в София бе построено метрото, районът се „задъхва“ от струпване на населението и инфраструктурата изнемогва. Слабо развитите райони имат нужда от финансиране, но пък 1/3 от населението е струпано в София и околностите. Така няма да има финансиране на необходимата инфраструктура. Въпреки големият бюджет на столицата, той не достига за инфраструктурните обекти.

Според Десислава Николова Тракийско-Родопският район като параметри запазва параметри под 75% от БВП, така остава приоритет за финансиране. Трябва обаче да се запазят параметрите на всички региони до границите за максимално финансиране по кохезионните фондове, защото те са основен източник за общините у нас.

Цялото интервю на Елена Крушкова с Десислава Николова е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Над 1/3 от вирусноболните в Пловдив са с грип

Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях  показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..

публикувано на 21.01.25 в 17:08
Елена Дариева

Краят на политическата криза зависи от живота на кабинета

"Евфемизмът в случая не е особено полезен. Всичко това намира своето обяснение във факта, че мнозинството, което подкрепя кабинета по формулата 3 плюс 1, е изключително разнолико от гледна точка на идеологии". Така Елена Дариева, социолог от агенция "Насока", коментира твърдението на новите управляващи, че те не са коалиция, а участват в..

обновено на 21.01.25 в 16:08
Светослав Малинов

Интересно е как ще се взимат решенията за назначенията

„Очакваме да видим как ще заработи управленската формула. На мен ми се иска да няма вече толкова големи политически вълнения, да има успокоение, но без да има отказ от това да се следи всеки ден и всеки час това, което прави правителството. Иска ми се да мисля, че политическото напрежение в страната спада. Сега ще видим как ще заработи новата..

публикувано на 21.01.25 в 10:00
Петър Ганев

Приемането на еврото от 1 януари 2026 г. е съвсем реалистично

Бюджетът ще бъде една от първите задачи на новата власт. Новият финансов министър трябва да пренапише рамката на държавните финанси за 2025 г. и да се върви към приемане на бюджета най-късно до края на март. Това заяви в предаването "Точно днес" старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев .  Той посочи, че голямото..

обновено на 21.01.25 в 09:30

Да си акушерка е трудна, но много емоционална професия

На Бабинден среща със старшата акушерка от АГ клиниката на УМБАЛ „Свети Георги“ Дора Мрянова, която посреща Деня на родилната помощ за 60-ти път. Не си спомня пола на първото дете, на което е помогнала да дойде на бял свят, но помни, че се е родило живо и здраво. "Нашата професия е трудна и много емоционална, посрещаме новия живот и се вълнуваме..

публикувано на 21.01.25 в 07:48