Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестиращи, концесионер и експерти обсъждаха кариерата до Белащица

| обновено на 12.10.18 в 14:47

Среща между експерти от министерствата на енергетиката, на икономиката и на околната среда и водите с концесионера на кариерата и представители на инициативния комитет се провежда на терена на самата кариера.

Тя бе предшествана от пореден протест на жители на осем села от района - Белащица, Браниполе, Марково, Здравец, Крумово, Гълъбово, Руен, Цар Калоян, както и градовете Куклен и Пловдив, които се оплакват от постоянния шум, прах и запрашаване. Хората отново настояха за прекратяване на добива на инертни материали в района.

Станислав Станков, представител на икономическото министерство, обясни, че прекратяване на концесията е възможно, ако има окончателно становище  за вредите от дейността на фирмата. Оценката по въздействие на околната среда трябва да се извърши от РИОСВ Пловдив, но все още не е приключила. 

Снимка

От екоинспекцията дадоха информация, че до сега са направили повече от 7 проверки на средата в района на находището и те не са отчели превишаване на нормите за шум и запрашаване.

Представителят на концесионера - фирма  „Холсим“ обясни, че  рекултивация на терена ще започне след изтичането на договора за добив, т. е. след 2022 година.

След разговорите, които се водеха в напрегнат тон, всички разгледаха и площта на кариерата заради съмненията на протестиращите, че тя надвишава разрешеното.

Проверката продължава до края на работния ден.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Двойно повече вертолети за гасене на пожари ще има тази година ВВС

Военновъздушните сили ще разполагат с удвоен капацитет за гасене на пожари през тази година. Това каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на народния представител Димчо Димчев от "Възраждане".  Министърът припомни, че с решение на Министерския съвет от юли миналата година е одобрено финансиране в размер на 1 млн. лева за..

публикувано на 07.02.25 в 14:15

Комисия отхвърли засега изграждането на небостъргачи в кв. Филипово

Правната комисия в общинския съвет единодушно отхвърли промените в ПУП-а на кв. Филипиво, в който е предвидено изграждането на жилищен комплекс от небостъргачи, разположени на над 100 декара площ. Теренът се намира между булевардите  Дунав,  Васил Априлов и ул. Победа. Според общинската съветничка от ПП-ДБ Веселина Александрова се..

публикувано на 07.02.25 в 13:55

Слънчево и студено време ни очаква днес

Над по-голямата част от страната времето ще бъде предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология.  Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг.  Ще духа слаб до умерен източен, в..

публикувано на 07.02.25 в 06:13

АМТИИ е домакин на международния конкурс "Орфееви таланти"

Над 4000 певци, инструменталисти, танцьори и художници от седем държави се включват в 11-то издание на Международния конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство „Орфееви таланти“ в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ (АМТИИ) в Пловдив.   Днес и утре в Академията ще си дадат среща творци от..

публикувано на 07.02.25 в 05:52

Две момчета са в Спешното в Пазарджик след употреба на алкохол и стимуланти

Две момчета на 14 и 16 години са приети в Спешното отделение на МБАЛ – Пазарджик само за ден след употреба на алкохол и енергийна напитка. От болницата уточняват, че 14-годишно момче от Пазарджик припаднало в училищен двор и било докарано в болницата с линейка на Спешна помощ, след като му е оказана първа помощ на място. Детето обяснило, че му..

публикувано на 06.02.25 в 16:49