Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новоучреденият Български планинарски съюз организира кръгла маса по проблемите в планинския туризъм

В какво състояние е туристическата инфраструктура е видно за всеки, който броди по нашите планини. В края на миналия месец в местността Узана, Централна Стара планина, беше учредена нова национална организация - Български планинарски съюз (БПС). Сдружението вече е регистрирано като юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза. Целта на хората, които стоят зад тази идея, е да бъдат обединени действащи организации, които да допринесат за реално развитие в областта на планинския туризъм.

“Планинският туризъм в България е в много трудно положение - хижите и заслоните се продават, подаряват и изоставят. Туристическата инфраструктура на много места е в плачевно състояние. В националните и природни паркове се усвояват средства по проекти, които не водят до нищо градивно. Не се предприемат мерки към нарушителите в защитените зони - движение на МПС, бракониери, иманяри. Планинската спасителна служба не разполага със средства за оборудване и бази, но спасява човешки животи почти всекидневно. Липсва планинарска култура сред голяма част от хората, което е предпоставка за неблагоприятно въздействие върху околната среда и първите резултати вече са налице” - се казва в съобщение на новоучредената организация.

В търсене на решение на посочените проблеми БПС организира Кръгла маса по проблемите на планинския туризъм. Тя ще се проведе на 2-ри декември, в Дом на Културата Искър (бул. “Кръстьо Пастухов” 23) в София, с начало 13ч.

Участниците ще могат да представят своите идеи, виждания и да посочат проблемите, за да бъдат намерени най-добрите решения.

От БПС посочват няколко примера за извършеното от членовете на сдружението през последните години: маркирани и почистени около 100 маршрута (в т.ч. по Е3 и Е8) с дължина 800 км; в момента се маркират и предстои маркиране на още толкова маршрута с дължина над 900 км; поставени над 600 указателни табели, предстои поставяне на още 800; на много места - подменени колове и поставяне на нови по трасета, където не е имало такива преди; много хижи вече имат интернет, уеб камери, метеорологични станции и соларни панели безплатно.

Основните цели, които учредителите и членовете на БПС си поставят, са:

● По-достъпни и приветливи планински пътеки;

● Възстановяване и изграждане на хижи, заслони и съпътстваща

инфраструктура;

● Промяна в мисленето на отговорните институции, свързани с планините и

планинския туризъм;

● Изграждане на планинарска култура сред хората, посещаващи планините в

България;

● Съхраняване на природата и съграденото в планините за поколенията;

● Обучения за младите хора, учениците и децата, работа по тяхното

приобщаване към природата и промяна на заседналия начин на живот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!