Мащабни промени се готвят за следващата година в здравната система.
Не мога да приема тези промени. За нас ще бъде много трудно, защото лекарите в болницата в Раковски на 95 % работят на две работни места. Ако изискването „Един лекар – една болница“ стане факт - болницата трябва да съкрати някои от звената си или извънболничната помощ /където работят лекари от болницата/ ще бъдат обезкостена. Сега по-голямата част от лекарите идват от Пловдив, коментира доктор Иван Томбашки.
Риск от закриване на лечебни заведения
Има реален риск болницата в Раковски да бъде затворена, тъй като всеки лекар ще предпочете място, където му е най-изгодно, най-добре. Това означава, че някои от болничните лекари могат да не останат в болницата и да се закрият отделения, а не е изключено и цялата болница, обясни още доктор Томбашки.
На ръба на оцеляването
Болницата в Раковски няма задължения. Доктор Томбашки подчерта, че е напълно възможно лечебното заведение да започне да трупа дългове от 1 януари 2019 година, когато ще се увеличи минималната работна заплата на 560 лева.
Ако лимитите от касата не се повишат поне с 20%, тогава е напълно възможно да започнем да трупаме дългове. Защото към момента фонд „Работна заплата” в болницата възлиза на 77 % от приходите от клинични пътеки. Вдигайки този фонд – няма да ни остават пари за останалите неща - за лекарства, за поддръжка на апаратура и за консумативи, обясни доктор Иван Томбашки.
За сметка на пациентите
Директорът на болницата в Раковски подчерта, че лимитите са изцяло в ущърб на пациентите.
През зимата има много повече болни. Когато имаме лимит, ние сме принудени да връщаме или да плануваме пациенти, а те при нас са почти винаги спешни, което доста затруднява работата, твърди доктор Томбашки.
Цялото интервю с доктор Иван Томбашки можете да чуете в звуковия файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..