Протестите на кметовете на малки населени места се прекратяват след среща с премиера Бойко Борисов. Част от исканията на кметовете са самостоятелен бюджет и по-голяма независимост от големите общини.
Управляващите са категорични, че с промени в Закона за местното самоуправление проблемите ще бъдат решени от началото на 2019 г.
Управниците на малки населени места настояват всяко кметство да има гарантиран бюджет, а със закон държавата да задължи кметовете на общини да превеждат в пълен размер средствата.
Кметът на Калофер Румен Стоянов, който е и председател на националното сдружение на кметовете на кметства, заяви:
"Постигнахме добър резултат. Всяко населено място сега вече ще си има бюджетна рамка. Кметът на общината, както ние искахме, ще бъде длъжен да изпълнява".
Румен Стоянов допълни в интервю за Радио Пловдив: Резултатите от тази среща са победа за нас-кметовете на малките населени места в България. Това е победа и за целия български народ, защото много са живеещите в този вид селища.
Очакваме до два месеца законовите промени да станат факт, имаме твърдо обещание да влязат в пленарна зала и да се гласуват. До този момент нямаше законова регламентация кметът на община да изпълнява стриктно решенията на общинския съвет, що касае бюджета на по-малките населени места. Получихме потвърждение, че текстовете ще бъдат факт до края на тази седмица, след което ще се проведе и публично обсъждане.
Председателят на финансовата парламентарна комисия Менда Стоянова заяви, че предстоят спешни законови промени до две седмици:
"В Закона за обществените поръчки и в Закона за устройство на територията, в които кметът на кметството да има възможност да участва при контрола по изпълнението на обекти на неговата територия, възложени, съответно, от Общината. Това ще се гарантира чрез втори подпис при приемането на обектите от кмета на съответното кметство."
Ще има и допълнителни санкции за кметовете на общини, които не изпълняват това изискване, каза финансовият министър Владислав Горанов.
"Няма да са сто тояги на голо на мегдана, вероятно ще бъдат свързани с материална отговорност на кмета и административна отговорност на кмета, а в някои изключителни случаи - и политическа отговорност".
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..
Надзорният съвет на Здравната каса одобри проектобюджета, който е в размер на над 9 милиарда и 400 милиона лева.650 милиона лева са предвидени в бюджета на НЗОК за първична извънболнична медицинска помощ за тази година, а за болнична – 4 милиарда лева. Какво означава това за пациентите и има ли шанс те да получат по-добра извънболнична..
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..