Еврадепутатът от ЕНП Светослав Малинов в интервю за Радио Пловдив заяви, че очаква европейските избори да доведат до предсрочни парламентарни избори у нас.
Европедутатът припомни, че у нас това се е случвало на евроизборите през 2014 година.
Малинов заяви, че евроизборите у нас ще бъдат тест не само за управляващата ГЕРБ, но и за партия Демократична България, която той представлява, и са възможност за гражданите да се види има ли сформирано ново мнозинство.
По темата за влизането на България в еврозоната, Малинов каза, че не съмнява, че това ще се случи, но в близките 5-7 години не виждам как това може да стане. Изцяло зависи от нас, от нашата сила на реформите и политика на управление. Защото в последните години, от ГЕРБ не можаха да убедят европейските ни партньори, че сме готови.
Според него, ЕНП е с най-големи шансове да постигне най-висок резултат на евроизборите, но не това е най-важното, а това, че в следващия ЕП ще има най-голямото проевропейско мнозинство - около три четвърти и по-силна и единна Европа.
Малинов коментира и темата за национал-популистките движения в Европа. Вълната отмина и сега няма засилващи се национал-популистки движения в Европа.
ЕС след Брекзит ще бъде по-малък, но по-силен, каза още евродепутатът- в този момент никой не може да каже каже какво точно решение ще вземе Великобритания за Брекзит. Нито политическия им елит, нито Тереза Мей, защото Споразумението е подписано от английското правителство, но не е гласувано от парламента. В страната има политическа криза, но тя още не се е разразила силно. Ще зависи от окончателното решение.
По въпроса за освободените от Великобритания депутатски места след Брекзит, които ще се разпределят между държави като Румъния и Полша, но не и за България, Малинов поясни, че България не само че не е ощетена, но и дори е надценена. Той заяви, че най-потърпевши в такива случаи са най-големите държави.
Цялото интервю със Светослав Малинов е в звуковия файл.
Кметът на пазарджишкото село Ивайло купи носилка за трудноподвижни хора с пари от спечелена награда. С проект за частна неотложна медицинска помощ Цвятко Луджев, който е парамедик, е спечелил второ място в конкуренция с 40 участници в академията BASE, организирана от община Пазарджик . Наградата си от 2000 лв. е инвестирал в медицинско..
На срещата на върха на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел вероятно ще бъдат взети решения, свързани с увеличаване на бюджетите за отбрана на страните-членки и отпадане на процента за отбрана от брутния вътрешен продукт, като този процент да не бъде включван в бюджетния дефицит. Това заяви политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов..
Информационна среща в рамките на европейския проект DETOUR се провежда днес в Пловдив, в Дома на културата "Борис Христов". Проектът е финансиран по програма COSME на Европейския съюз и се изпълнява в четири държави – България, Италия, Турция и Гърция. Фокусът за България е развитието и популяризирането на туристически услуги по..
Програмата за саниране с 20 % самоучастие ще се реализира с пари от държавата, а не от Плана за възстановяване и устойчивост. Имаме възражения по моделите, по които се санират сгради в България. Една от основните критики е, че с парите на всички се облагодетелстват малка част от хората, посочи Йордан Николов от Българската асоциация за изолации в..
Призиви за развиване на българската отбранителна промишленост като част от европейската дойдоха от правителството и след вчерашното заседание на Съвета по сигурността при премиера, Росен Желязков също предложи и призова да бъдат развити иновативният потенциал и способности на българската отбранителна промишленост. Според Тодор Воденов - председател..