С проекта „Европейска столица на културата“ се запознах около 10 години, след като той се зароди като идея. В разговор през 1996 г. със Спирос Меркурис – брат на създателя на проекта Мелина Меркури – един от най-успешните министри на културата на Гърция, това стана, когато Пловдив трябваше да се подготви за съпътстващата програма през 1999 г. . Тогава Солун беше Европейска столица на културата. А Пловдив направи едно много силно участие, заяви журналистът Кин Стоянов.
По думите му, за да има „отскок“ за сбъдване на надеждата, че форумът, от който градовете се очаква да имат много културни, икономически и социални ползи, трябва да е налице основата.
Отскок от блатото няма да ни доведе доникъде. Освен като барон фон Мюнхаузен да се хванем за косите си и да се измъкнем. Много силно се надявам, че тази основа на хилядолетни културни натрупвания в Пловдив е останала у днешните пловдивчани и ще им помогне да достигнат добра височина заедно с италианския град Матера, който също е столица на културата тази година, за да имаме добри събития.
Като създател на осем мултимедийни събития в подкрепа на кандидатурата на София за Европейско културно домакинство в конкуренция с Пловдив, Стоянов припомни, че те са били реализирани при изключителен успех пред публика и посланици на европейските държави, но независимо от това, впоследствие са били неглижирани.
Джентълменски желая успехът на Пловдив като Европейска столица на културата да бъде истински.
За умението да се зъздава и „потребява“ култура Стоянов подчерта, че на културата не трябва да се гледа като на консумация.
Проблемът е, че хората, които действат антикултурно, нямат това съзнание и сякаш превръщат поведението си в национален манталитет с убеждението, че са прави. Културата е своеобразното ашладисване над грубостта.
Нека грубостта да остане със своята виталност, но да й сложим култура и така дивото дърво да даде плодове.
Кога можем да кажем, че сме успели? Надявам се, това да няма край, а да бъде непрекъснат процес. Солно се надявам Пловдив като Европейска столица на културата за 2019 г. да допринесе за това своеобразно „ашладисване“.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..
Пътят Рудозем - Ксанти остава затворен, въпреки че втори ден България вече официално е пълноправен член на Шенгенското пространство. Отварянето на пътната връзка между България и Гърция при незаработилия граничен пункт се отложи заради закъснение в изграждането на пътя от гръцка страна. Пред Радио Пловдив областният управител на Смолян Захари..