С проекта „Европейска столица на културата“ се запознах около 10 години, след като той се зароди като идея. В разговор през 1996 г. със Спирос Меркурис – брат на създателя на проекта Мелина Меркури – един от най-успешните министри на културата на Гърция, това стана, когато Пловдив трябваше да се подготви за съпътстващата програма през 1999 г. . Тогава Солун беше Европейска столица на културата. А Пловдив направи едно много силно участие, заяви журналистът Кин Стоянов.
По думите му, за да има „отскок“ за сбъдване на надеждата, че форумът, от който градовете се очаква да имат много културни, икономически и социални ползи, трябва да е налице основата.
Отскок от блатото няма да ни доведе доникъде. Освен като барон фон Мюнхаузен да се хванем за косите си и да се измъкнем. Много силно се надявам, че тази основа на хилядолетни културни натрупвания в Пловдив е останала у днешните пловдивчани и ще им помогне да достигнат добра височина заедно с италианския град Матера, който също е столица на културата тази година, за да имаме добри събития.
Като създател на осем мултимедийни събития в подкрепа на кандидатурата на София за Европейско културно домакинство в конкуренция с Пловдив, Стоянов припомни, че те са били реализирани при изключителен успех пред публика и посланици на европейските държави, но независимо от това, впоследствие са били неглижирани.
Джентълменски желая успехът на Пловдив като Европейска столица на културата да бъде истински.
За умението да се зъздава и „потребява“ култура Стоянов подчерта, че на културата не трябва да се гледа като на консумация.
Проблемът е, че хората, които действат антикултурно, нямат това съзнание и сякаш превръщат поведението си в национален манталитет с убеждението, че са прави. Културата е своеобразното ашладисване над грубостта.
Нека грубостта да остане със своята виталност, но да й сложим култура и така дивото дърво да даде плодове.
Кога можем да кажем, че сме успели? Надявам се, това да няма край, а да бъде непрекъснат процес. Солно се надявам Пловдив като Европейска столица на културата за 2019 г. да допринесе за това своеобразно „ашладисване“.
Чуйте интервюто от звуковия файл:
Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..
Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..
Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..