Преди 1998 г. работодателят плащаше цялата осигурителна вноска на работника. Разделянето на това задължение между работниците и работодателите бе част от споразумението при въвеждането на пенсионната реформа през 1998-1999 г. като още тогава се реши, че в един бъдещ момент вноските на двете страни ще бъдат поделени поравно. Това припомни в разговор по Радио Пловдив бившият социален министър Иван Нейков по повод актуалното искане на работодателите сегашното съотношение 60 на 40 на вноски в НОИ да стане 50 на 50.
Това бе резултат от едно, да го наречем джентълменско споразумение. В един момент обаче спряхме изравняването на вноските и спряхме на сегашното ниво, добави Нейков. Той обаче припомни, че и бизнесът не е изпълнил негласното споразумение да увеличи заплатите и заетостта при намаляването на процента на осигурителните вноски в периода 2007-2009г.
В резултат на това намаление обаче, се увеличи чувствително дефицитът в НОИ, каза Иван Нейков.
Това изравняване всъщност ще увеличи удръжките от заплатите за осигуровки, но в същото време ще доведе до намаляване на данъка върху доходите, който плащат работниците, защото ще намали данъчната основа, отбеляза още експертът. По думите му има начини изравняването да бъде направено така, че това да не доведе до намаляване на реалните доходи на работниците.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Световният ден на книгата е точно днес на 23 април , за книгоиздаването в последните години, за четенето и загубата на интерес у младите към книгите. Според статистиката не сме много напред в четенето на книги и само 38% са прочели поне една книга през последната година. По темата за книгите и форумите, посветени на писаното слово - Пловдив чете и..
Еврото и готовността на България да въведе единната европейска валута, темата е в центъра на разговора с икономическия анализатор Румен Гълъбинов . Бюджeтният дeфицит нa Бългapия зa 2024 гoдинa е нa гpaницaтa нa дoпycтимoтo зa EC. Румен Гълъбинов подчерта, че според данните на Евростат у нас дефицитът е 3%, и ние сме по-добре като ниво от средното..
Новините по цял свят в Светлата седмица за християните са насочени към Папа Франциск, който завърши земния си път на 21 април, след Възкресение Христово. За личния спомен, който пази в сърцето си, за церемониите, които предшестват погребението тази събота, за светлата личност на Папата говорим с Милко Петров , той е музиколог, органист, диригент на..
Какво се случва със Земята? Пожари, грандиозни слънчеви изригвания, 36 аткивни вулкана, земетресения по цялото земно кълбо, наводнения и бедствени явления, както никога досега. Отмъщава ли си Земята на човечеството? Геодинамиката на нашата планета може ли да е фатална? Според проф. Кристалина Стойкова от Геологическия институт на БАН х ората..
„ Да, имах това щастрие да срещна папа Франциск като енорийски свещеник. И когато пристигна пред църквата, аз му казах, че го поздравявам от името на цялата енорийска общност и особено от тези, които не могат да присъстват на площада – а именно болните и страдащите. И тогава видях една искра в очите му. Знаем, че той много държеше на..