Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 деца с усложнения от грип приема педиатрията всеки ден

| обновено на 29.01.19 в 14:50

Десет допълнителни временни легла са разкрити в Детското отделение на УМБАЛ - Пловдив, а в момента всички 55 - са заети от болни деца, съобщи началникът д-р Анеса Георгиева. Повечето от тях са приети след усложнения от прекарани вирусни инфекции и се лекуват от пневмония или бронхиолитит. 

Педиатрите в отделението всеки ден изписват по около 15 малки пациенти, а на тяхно място се приемат още толкова. 

От приетите в стационара болни  деца преобладават тези на възраст от 1 до 5 години. Кърмачетата и големите деца са по-малко засегнати. 

Д-р Георгиева обясни още, че майките водят децата си в болницата заради  висока температура до 40 градуса от 2-3 дни, болки в гърлото, кашлица, хрема. Дишането може да бъде ускорено и затруднено, а в тежките случаи да се изяви и цианоза. Децата са отпаднали, неспокойни или сънливи, апетитът е понижен. В някои от случаите към респираторната симптоматика се добавя и стомашно-чревно разстройство. Независимо, че е по-рядко, трябва да се отбележи и възможността за усложнения и от други органи и системи /нервна, отделителна/ при тези вирусни инфекции.

Като се има предвид, че за една календарна година приблизително 150 милиона деца в света боледуват от пневмония, а 10-20 милиона от тях се хоспитализират, особено в този сезон, няма нищо необичайно в тази ситуация.

Важно е обаче да се провежда компетентна предварителна профилактика от педиатри специалисти, включително ваксини, имуномодулатори, съобразен режим на живот и хранене.  Много важно е също така да се знае, че родителите не бива да провеждат самолечение на своите деца, а при поява на първи симптоми да се обръщат към лекар, особено в епидемична обстановка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Сопот получи финансиране от държавата за 10 градски проекта

Община Сопот получава над 19 млн. лв. от държавния бюджет за 10 инфраструктурни проекта. Сред тях са изграждане на нов преливник на Главен колектор от канализационната мрежа на града, преустройство на централния площад  и парка, както и ремонт на сградата на отдел „Местни данъци и такси“.   За тези три проекта община Сопот вече има подписано..

публикувано на 04.08.25 в 13:41

Пловдивските съветници одобриха ново застрояване след бурен спор

Бурни дебати за презастрояването на Пловдив предизвика на днешната общинска сесия точката за одобряване на подробен устройствен план за регулация и застрояване на части от квартала в района до новата сграда на ПУ „Паисий Хилендарски“ в Пловдив. След повече от час разисквания и прегласуване общинските съветници приеха предложението. Те бяха..

публикувано на 04.08.25 в 13:38

За пореден ден пловдивчани в центъра са без вода

За пореден ден пловдивчани нямат вода в центъра на града. По две аварии на важни водопроводи, захранващи Стария град и голяма част от район „Централен“, работят екипите на ВиК-Пловдив, съобщиха от дружеството.  Тази сутрин отново се стигна до пробив на водопровода на ул. „Княз Александър Дондуков-Корсаков“, съобщи инж. Йордан Чемишев от..

публикувано на 04.08.25 в 12:54

"Екобус" получи 2.1 млн. лева за купуване на електрически автобуси

Общинският съвет гласува отпускането на 2,1 млн. лв. за въвеждане на екологичен, чист и интегриран градски транспорт на Пловдив. Средствата са за собствено участие на Община Пловдив за реализацияна на проект по Оперативна програма „Региони в растеж“ на обща стойност 31,6 млн. лв. От тях 29,5 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ, а гласуваните..

публикувано на 04.08.25 в 11:55

Удължават мерките срещу шарка по животните в областта

94 са вече констатираните огнища на шарка по овце и кози в област Пловдив. Броят на засегнатите животни в областта е около 9 000.  От днес Българската агенция по безопасност на храните удължи прилагането на допълнителни мерки за ограничаване на заболяването с още 21 дни. Така в Пловдивска област, където огнищата са най- много,..

публикувано на 04.08.25 в 11:34