Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкурси се печелят през нагласяване

Продължение на сюжет със запис отпреди доста време, ако си спомняте  „ало Ваньо“, но тук скандалът е много по малък.  Защитата обаче е една и съща. Това вече го играхме, както се казва на жаргон, коментира политологът Георги Киряков разразилия се скандал с Ангел Ангелов.

Той подчерта, че е недопустимо какъвто и да е държавен служител да изнудва началниците си. Този въпрос от страна на опозицията е резонен и няма отговор.

Защо този служител не е уволнен, но не е и в затвора, след като изнудва? И защо, след като изнудва в едно министерство, го назначават в друго и то с конкурс. Това е скандалното, а не сюжетът с 80 млн. Никъде в записа не става въпрос за хванат с белязани банкноти служител. Тук не става въпрос толкова за корупция, колкото за практика.

По думите на Киряков, проблемът е в принципа за квотно назначаване на служители в което и да е министерство от страна на лобистки групи, които си имат свои представители в министерствата и участват в разпределението на европейски средства.

Вероятно е квота от една партия и само с намесата на тази партия може да бъде махнат оттам.

Публична тайна е, че голяма част от конкурсите за водещи позиции в определени държавни администрации, където се разпределят големи финансови потоци от европейски средства, са със съмнения за нагласеност. Конкурси се  печелят през нагласяване. Дали ще се обяви така тайно конкурсът, че да не може да се разбере за него, далиформални кандидати ще бъдат вкарани, за да изпъкне определен кандидат, е без значение. Когато има политическа договорка за разпределение на позиции в държавната администрация, тази договорка  винаги се спазва.

Кой дърпа конците на Ангел Ангелов? Това  е същественото да се разбере. И кой е този, който след като вече се е случило това, това нещо да продължава.

На въпрос защо е трудно Прокуратурата да си свърши работата, Киряков подчерта, че със сигурност всичко е  така добре изпипано, че процедурата да е добре изпипана и да не може да се проследи противоконтролната практика.

При европейските средства контролът е много по-голям и по-трудно може да се проследи  такава практика. Затова се използват всички законни вратички. Забавяне, измислени поводи, за да не се загубят европейските седства. Затова се казва, че това не е толкова незаконова практика, колкото лоша практика, за усвояване на европейски средства.

Обществото  зное, че това е практика за усвояване на европейските средства, без значение кой управлява държавата в момента – ГЕРБ или някой друг. Същите тези практики са се упражнявали и от други коалиции. Това е начин на мислене, който вече е станал устойчив и съсипва представата на българите  за управлението. Те знаят, че се управлява  лошо.

Възможно е, ако сега БСП видят, че работи този модел за предизборна кампания, да продължат практиката. Възможно е от страна на БСП и отваряне на фронтове към Бойко борисов от всички посоки. То цели не отслабване на ГЕРБ, а отслабване на Борисов и оттук – той да бъде така силно изтощен, че БСП да ерозира изборите и да ги спечели служебно. Ето такива мръсни хватки виждаме.

Досега премиерът обаче не се е изказал, защото това не го засяга лично. По-добре е да пуска други хора, вместо да се оправдава, сякаш изпитва някаква вина и хората да кажат „Гузен негонен бяга“. Българските поговорки са много силни и точни.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Повече от 55% е загубата на вода в Пловдив и областта, от догодина 3,56 лв. куб. м. вода

Цената на водата в Пловдив, Пазарджик и Смолян ще се повиши от 1 януари догодина , показват разчетите на Комисията за енергийно и водно регулиране. Те предвиждат промени в цената на водата в 28-те ВиК дружества в страната. Новите цени са заложени в проект на решение, което ще бъде обсъдено публично в четвъртък в сградата на регулатора.  В Пловдив..

обновено на 26.11.24 в 10:21

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18