Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурси се печелят през нагласяване

Продължение на сюжет със запис отпреди доста време, ако си спомняте  „ало Ваньо“, но тук скандалът е много по малък.  Защитата обаче е една и съща. Това вече го играхме, както се казва на жаргон, коментира политологът Георги Киряков разразилия се скандал с Ангел Ангелов.

Той подчерта, че е недопустимо какъвто и да е държавен служител да изнудва началниците си. Този въпрос от страна на опозицията е резонен и няма отговор.

Защо този служител не е уволнен, но не е и в затвора, след като изнудва? И защо, след като изнудва в едно министерство, го назначават в друго и то с конкурс. Това е скандалното, а не сюжетът с 80 млн. Никъде в записа не става въпрос за хванат с белязани банкноти служител. Тук не става въпрос толкова за корупция, колкото за практика.

По думите на Киряков, проблемът е в принципа за квотно назначаване на служители в което и да е министерство от страна на лобистки групи, които си имат свои представители в министерствата и участват в разпределението на европейски средства.

Вероятно е квота от една партия и само с намесата на тази партия може да бъде махнат оттам.

Публична тайна е, че голяма част от конкурсите за водещи позиции в определени държавни администрации, където се разпределят големи финансови потоци от европейски средства, са със съмнения за нагласеност. Конкурси се  печелят през нагласяване. Дали ще се обяви така тайно конкурсът, че да не може да се разбере за него, далиформални кандидати ще бъдат вкарани, за да изпъкне определен кандидат, е без значение. Когато има политическа договорка за разпределение на позиции в държавната администрация, тази договорка  винаги се спазва.

Кой дърпа конците на Ангел Ангелов? Това  е същественото да се разбере. И кой е този, който след като вече се е случило това, това нещо да продължава.

На въпрос защо е трудно Прокуратурата да си свърши работата, Киряков подчерта, че със сигурност всичко е  така добре изпипано, че процедурата да е добре изпипана и да не може да се проследи противоконтролната практика.

При европейските средства контролът е много по-голям и по-трудно може да се проследи  такава практика. Затова се използват всички законни вратички. Забавяне, измислени поводи, за да не се загубят европейските седства. Затова се казва, че това не е толкова незаконова практика, колкото лоша практика, за усвояване на европейски средства.

Обществото  зное, че това е практика за усвояване на европейските средства, без значение кой управлява държавата в момента – ГЕРБ или някой друг. Същите тези практики са се упражнявали и от други коалиции. Това е начин на мислене, който вече е станал устойчив и съсипва представата на българите  за управлението. Те знаят, че се управлява  лошо.

Възможно е, ако сега БСП видят, че работи този модел за предизборна кампания, да продължат практиката. Възможно е от страна на БСП и отваряне на фронтове към Бойко борисов от всички посоки. То цели не отслабване на ГЕРБ, а отслабване на Борисов и оттук – той да бъде така силно изтощен, че БСП да ерозира изборите и да ги спечели служебно. Ето такива мръсни хватки виждаме.

Досега премиерът обаче не се е изказал, защото това не го засяга лично. По-добре е да пуска други хора, вместо да се оправдава, сякаш изпитва някаква вина и хората да кажат „Гузен негонен бяга“. Българските поговорки са много силни и точни.

Интервюто – от звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04