Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евроизборите може да станат много ожесточени

Само 10 от 17-те български евродепутати работят активно и ефективно

| обновено на 04.02.19 в 16:59

Евроизборите са много важни, бих казала, решаващи, за всички страни членки на ЕС, защото от тях зависят много неща в политиката на Европейския парламент (ЕП), коментира пред Радио Пловдив директорът на фондация "Европейски институт" Любов Панайотова. 

ЕП е единствената институция, която е директно избрана и олицетворява пряката демокрация, която всички искаме да бъде осъществена. На тези избори се излъчват ръководните постове на всички институции в ЕС и е много важно след излъчването на председателя на Европейската комисия (ЕК) каква политика ще налага тя. Всички виждаме каква политика се налага по времето на Жан-Клод Юнкер и колко по-различна бе тя по време на двата мандата на Жозе-Мануел Барозо, обясни Панайотова. 

Тя изрази надежда, че вътрешните проблеми на България и противопоставянето на управляващи и опозиция в страната няма да изместят фокуса от предстоящите евроизбори. На този вот винаги е ясно, че хората гласуват "за" или "против" своето правителство, дори и да гласуват за ЕП. Когато не са доволни от своето правителство, те го наказват, дори и на евроизбори, но това не бива да измества основния фокус, подчерта директорът на "Европейския институт".

Въпреки че България има само 17 евродепутати, всеки може да провери колко от тях работят и колко генерират само скандали. Според различни статистики в ЕП излиза, че само 10-тина български евродепутати, независимо от политическите им пристрастия, работят ефективно, а другите дори не е ясно каква точно работа вършат, допълни Любов Панайотова. 

Има признаци, че евроизборите могат да станат ожесточени. Във Франция вече има заявки за две листи за евроизборите, но доколко ще ги припознаят избирателите? Интересно е, че почти никой вече не говори за излизане от ЕС, всички искат да го реформират отвътре, допълни директорът на фондация "Европейски институт". 

В коментар за Брекзит, Любов Панайотова не се ангажира с прогноза как ще се отрази на евроизборите, но подчерта, че той със сигурност ще се случи, със или без сделка. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56