Как изглежда земеделието на бъдещето? Къде е ключът към по – устойчиви резултати в земеделските стопанства всяка година? Как се управляват стопанствата „от птичи поглед“ с изкуствен интелект?
Отговорът е дигиталното земеделие. То беше един от акцентите в програмата на Международната селскостопанска изложба АГРА 2019, чиито домакин е Пловдив.
България вече 11 години е член на Европейсксия съюз. За двата програмни периода до сега само по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони у нас са вложени 1 милиард лева инвестиции за модернизация на земеделските стопанства.
Няма обаче ясна информация дали и колко от тези средства са вложени в цифровизация и технологии за прецизно земеделие.
Едва преди седмица, на 13 февруари тази година, земеделският министър Румен Порожанов представи Стратегия за цифровизация на земеделието и селските райони на България. Тя е част от пакета важни документи, свързани с Общата селскостопанска политика след 2020 г.
И макар държавата да изостава значително, на пазара у нас се конкурират частни фирми, предлагащи продукти за прецизно земеделие и дигитално управление.Много земеделски стопани разполагат с навигационно оборудване, но това е едва първата крачка към прецизното земеделие. Необходимо е въвеждането на още технологии, които ще позволят подобряване на ефективността на производството.
Дигитализирани машини, струващи стотици хиляди левове, могат да си позволят едрите земеделци. Това са всъщност големите арендатори, които са и най – големите ползватели на европари. По правило става дума за сектора зърнопроизводство.
Засега у нас основен остава въпросът как да се улесни достъпът на земеделските производители до дигиталните технологии, за да произвеждат хем повече, хем по-екологосъобразно и устойчиво.
Стратегията за цифровизация на земеделието, която страната ни вече има, предстои да бъде одобрена от Министерскиясъвет. Така в идните години ще се работи за цифровизирането на българското земеделие. А дигиталното земеделие има потенциала значително да подобри живота в селските райони.
В световен мащаб на дигиталното земеделие се разчита и като на инструмент в борбата срещу глада.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува един от водещите кардиохирурзи д-р Андрей Неутов, завеждащ на новото отделение по кардиохирургия в УМБАЛ "Пълмед". В Пловдив го води професионалния път, а в България за първи път пристига през далечната 2001 година по лична покана на проф. Александър Чирков. Идва за да специализира - първо..
Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..
„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..
"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..
И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава? Говорим по темата с Евелина Славкова..