Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

40 деца от „Столипиново“ са приобщени с „пАРТньорство“

2
Снимка: Кремена Данева

Създаване на интерес и нюх към изкуството и стимулиране на творческото развитие. Това е целта на образователната инициатива „пАРТньорство“, насочена към извеждането на децата от квартал „Столипиново“ в Пловдив, за да попаднат в света на операта, музеите, галериите и библиотеките.

Фондация „Пловдив 2019“ организира, като част от проекта „Всички заедно – за по-добро образование и здраве“, всеки месец по две прояви до началото на лятото.

Последната беше в Народната библиотека „Иван Вазов“, където гостуваха деца от 2-ри и 3-ти клас от две от училищата в ромския квартал „Найден Геров“ и „Кирил Нектариев“. 

В читалнята на библиотеката децата влизаха за първи път, повечето от тях признаха, че у дома нямат книжки.

„Всяко излизане от обичайната им среда е полезно, защото ги провокира да говорят на български“, казва Ваня Димитрова, преподавател в училище „Кирил Нектариев“.

„За да общуват по-лесно с родителите, учителите разчитат на образователните медиатори. Те са заедно с малките ученици и преподавателите и в библиотеката. „Работата ни е основно да следим дали децата посещават редовно на училище“, казва Ферде Юсеин.

В детския отдел на библиотеката малките ученици се срещнаха и с представители на Федерацията на природозащитните сдружения „Зелени балкани“. От тях те научиха повече за лешоядите и китоподобните, видяха и книгата за защитените видове. След лекцията отново вниманието им беше насочено към книжките. 

До момента 40 деца от училищата в „Столипиново“ вече са приобщени към проекта, разказва Нели Благова от Фондация „Пловдив 2019“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Изключителен интерес към експозициите на ГХГ-Пловдив

Повече от 2100 посетители са разгледали изложбите в Градска художествена галерия в Пловдив по време на Европейската нощ на музеите. Постоянните експозиции и временните изложби са видени тази нощ от пловдивчани и гости на града – поотделно и семейно с децата им, за да ги срещат с българското изобразително изкуство.  Над 1200 души са посетили..

обновено на 19.05.24 в 17:32

„Алтер его” – Орфей и сатирична лира

За фестивала на поезията „Орфей – 2024“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Наградените поети вече са оповестени, но ще направим това и при нас – като повод да поговорим с организатора на седемте издания Антон Баев.  Ще разменим думи и с носителката на големия приз за поезия Мирела Иванова, както и с две от отличените поетеси в две..

обновено на 18.05.24 в 10:18

В "Срещите" - как литературата вижда Пловдив

В навечерието на големия ден 24 май с Емилия Каменова си припомняме знаковите имена, които Пловдив създава в българската литература.  Поглеждаме как литературата вижда Пловдив. Достолепен, могъщ... ..  Но защо тогава е живо това наблюдение: "Изкатерили сме се на раменете на великани, а днес приличаме на джуджета". Слушайте "Срещите" в събота..

обновено на 18.05.24 в 09:01

Здравка Андреева издаде "С музика и Дади по света - Африка"

Чаровна дама, влюбена в музиката и в пътешествията и любим учител на много ученици е Здравка Андреева. За нея кризите отварят нови възможности, а пътешествията – нови срещи и познания. Тя е дългогодишен преподавател по акордеон в Музикалното училище „Добрин Петков“, а след като напуска създава музикалната работилничка „Дади“, в която вече 10..

публикувано на 17.05.24 в 17:18

Антоанета Караиванова- Павлова с нова стихосбирка

Антоанета Караиванова-Павлова е родена, живее и твори в Пловдив. Пише поезия и проза. Има публикации в местния и регионален печат, в национални и интернационални сборници и алманаси. Отличавана е в национални конкурси. По нейни стихове са създадени песни, както и химна на Медицински университет – Пловдив /2020/. Член е на Съюза на учените в България..

публикувано на 17.05.24 в 16:10