През 1893-та година, когато отваря врати за първи път, Библиотеката към Читалището в Пещера разполага със 100 книги. Днес тя предлага на читателите повече от 35 хиляди тома. Хортата, които работят в библиотека, най-добре знаят как някои от тях през годините губят страниците си и не могат да бъдат четени пълноценно. Богдана Сиракова обаче решава да удължи живота им. В началото започва от 2-3 откъснати листа от книги, които не успява да намери и да закупи. Разказва, че тогава й идва идеята да ги намери в онлайн библиотеките, да свали липсващите странички и после да ги прибави внимателно.
В реставрирането на книгите Богдана привлича и доброволци, сред които и деца. Една от първите й помощници – Николина Барбутева - вече е учител в Пловдив и сама пише книги.
Спасяването за мен започна още като дете и беше много вълнуващо, разказва доброволката и допълва, че едно от първите издания, които са се борили да спасят, е било „Български народни приказки“. В края на 90-те години това не беше и така лесно, както днес. Осъществяваше се много трудно и за мен беше истинско предизвикателство, обяснява Барбутева.
Предизвикателството продължава да увлича нови доброволци и днес. А с увеличаващия се книжен фонд в Библиотеката се множат и читателите й – вече 700. Сред тях има цели семейства.
За да живеят по-дълго книгите не само в Пещера, практиката си за възстановяване на унищожените страници Богдана Сиракова е споделила с колегите си от Пазарджик. Продължава всеки месец да организира и културно- образователни инициативи и е убедена, че мишката няма да изяде книжката, защото хартиеният носител остава във времето.
Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се в следващите три месеца парламентарните групи да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя. Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..
Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари. Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..