През 1893-та година, когато отваря врати за първи път, Библиотеката към Читалището в Пещера разполага със 100 книги. Днес тя предлага на читателите повече от 35 хиляди тома. Хортата, които работят в библиотека, най-добре знаят как някои от тях през годините губят страниците си и не могат да бъдат четени пълноценно. Богдана Сиракова обаче решава да удължи живота им. В началото започва от 2-3 откъснати листа от книги, които не успява да намери и да закупи. Разказва, че тогава й идва идеята да ги намери в онлайн библиотеките, да свали липсващите странички и после да ги прибави внимателно.
В реставрирането на книгите Богдана привлича и доброволци, сред които и деца. Една от първите й помощници – Николина Барбутева - вече е учител в Пловдив и сама пише книги.
Спасяването за мен започна още като дете и беше много вълнуващо, разказва доброволката и допълва, че едно от първите издания, които са се борили да спасят, е било „Български народни приказки“. В края на 90-те години това не беше и така лесно, както днес. Осъществяваше се много трудно и за мен беше истинско предизвикателство, обяснява Барбутева.
Предизвикателството продължава да увлича нови доброволци и днес. А с увеличаващия се книжен фонд в Библиотеката се множат и читателите й – вече 700. Сред тях има цели семейства.
За да живеят по-дълго книгите не само в Пещера, практиката си за възстановяване на унищожените страници Богдана Сиракова е споделила с колегите си от Пазарджик. Продължава всеки месец да организира и културно- образователни инициативи и е убедена, че мишката няма да изяде книжката, защото хартиеният носител остава във времето.
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..