Аржентинският танго хореограф Диего Окампо подготвя участието на пловдивски ученици в спектакъла „От Испания до Аржентина“. Той е в Пловдив, за да репетира с учениците от класа на Зоя Капон от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. Те ще излязат на една сцена със световни звезди на фламенкото и тангото от Испания, Аржентина и Франция.
„За мен тангото не е просто танц, стъпки или движение, то е цяла култура, начин на живот, изживяване. В Аржентина тангото е култура. Много е важно всеки да танцува, защото това е форма на себеизразяване, от която всеки един човек има нужда, казва Диего Окампо.
Роден в Буенос Айрес, бивш танцьор в Националния театър Сервантес там, работил в Ню Йорк, с Академията на Филаделфия и Центъра за изследвания на Бродуей., днес Окампо работи и живее в Париж, където има собствена школа и е търсен преподавател и танго хореограф. Основател е на прочутите танго фестивали във френската столица „Музикални срещи с аржентинското танго“ и Танго пролет“. В Пловдив се срещаме след поредната му репетиция с талантливите младежи от Гимназията за сценични и екранни изкуства.
“Пловдив за мен е изненада. Аз познавах София от преди 15 години, работил съм с партньори и във Варна. Това, което ми харесва сега в Пловдив, е че представя България пред света. Очевидно е, че има много културни слоеве и много история в този град. Най-много ме впечатлиха следите от римско време. И да, има страст в Пловдив.”
С двете части на спектакъла – първата, посветена на слънчева Андалусия и представена с огненото фламенко, а втората – на Аржентина със страстното танго - танцьорите и музикантите ще поведат публиката по следите на любовта в музикално-поетичното представление, вдъхновено от танго пиесите на аржентинеца Астор Пиацола и фламенко класиките на Мануел де Файя. В танц, музика и поезия ще бъде представена история за път и открития, за любов и свобода.
“Това, което ще види зрителят, е една жена в търсене на свободата, в търсене на любовта. Но не в смислъла да чака някого, а да взима решения. Свободата и любовта в метафизичен смисъл.”
Всичко това на фона на стихове от Федерико Гарсия Лорка, Хулио Кортасар, Алфонсина Сторни, Хорасио Ферер. В края на месеца Диего Окампо отново ще е в Пловдив за репетиции. А за всички, които обичат да търсят идентичността си във взаимовръзка с традициите и непрекъснатото изучаване на нови култури, спектакълът ще е под открито небе на 3 май на сцената на Античения театър.
Организатор на спектакъла е Асоциацията за културен обмен „Арт галерия Константин“ Франция, която насърчава културния обмен между България и Франция и подкрепя развитиетона млади таланти.
Репортажът е в звуковия файл.
Един от най-значимите фигуративни художници на нашето време открива изложба в Пловдив тази вечер. Днес от 18 часа, в Зала „2019“ към ГХГ - Пловдив на ул. „Гладстон“ 32, ще се състои официалното откриване на изложбата „Връзки“ на световно признатия художник Бахрам Хаю (Bahram Hajou). Българската публика ще има възможност да се запознае за първи път..
Пети век преди новата ера в Древна Гърция е препълнен с хора и събития, които до голяма степен определят мисленето и развитието на цялото човечество, включително до наши дни. Софокъл преживява почти целият този век, участва в много тогавашни събития, познава много тогавашни хора. Но още по-важното е, че всички не само тогава, но и сега, познават него,..
Неда Узунколева представя дебютния си роман „Днес не ми се излиза“ в Клуб „Петното“ в Пловдив. Премиерата се организира от издателство Рива и литературен фестивал „Пловдив чете“. „Днес не ми се излиза“ е впечатляващо уверен дебют. Написан енергично, бунтарски, почти по мъжки, с животворна ирония и плътни изречения, романът на Неда..
Музикално-поетичният спектакъл „Пойни птици” е част от програмата на Друмеви театрални празници 2025. Премиерата е на 14 май от 17.30 часа, на сцената на театър „Васил Друмев“ – Шумен. След премиерата, „Пойни птици“ предстои да гостува и на още театрални сцени в страната, като всичко това ще бъде уточнено допълнително...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 10.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Валери Петров.Сатирични поеми. 176 стр., 3А, Захарий Стоянов, 2025. Бенито Перес Галдос. Романи за Торквемада. т.1 и т. 2. Торквемада на кладата; Торквемада на кръста. 296 ст., 4А и Торквемада в чистилището;..