Аржентинският танго хореограф Диего Окампо подготвя участието на пловдивски ученици в спектакъла „От Испания до Аржентина“. Той е в Пловдив, за да репетира с учениците от класа на Зоя Капон от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. Те ще излязат на една сцена със световни звезди на фламенкото и тангото от Испания, Аржентина и Франция.
„За мен тангото не е просто танц, стъпки или движение, то е цяла култура, начин на живот, изживяване. В Аржентина тангото е култура. Много е важно всеки да танцува, защото това е форма на себеизразяване, от която всеки един човек има нужда, казва Диего Окампо.
Роден в Буенос Айрес, бивш танцьор в Националния театър Сервантес там, работил в Ню Йорк, с Академията на Филаделфия и Центъра за изследвания на Бродуей., днес Окампо работи и живее в Париж, където има собствена школа и е търсен преподавател и танго хореограф. Основател е на прочутите танго фестивали във френската столица „Музикални срещи с аржентинското танго“ и Танго пролет“. В Пловдив се срещаме след поредната му репетиция с талантливите младежи от Гимназията за сценични и екранни изкуства.
“Пловдив за мен е изненада. Аз познавах София от преди 15 години, работил съм с партньори и във Варна. Това, което ми харесва сега в Пловдив, е че представя България пред света. Очевидно е, че има много културни слоеве и много история в този град. Най-много ме впечатлиха следите от римско време. И да, има страст в Пловдив.”
С двете части на спектакъла – първата, посветена на слънчева Андалусия и представена с огненото фламенко, а втората – на Аржентина със страстното танго - танцьорите и музикантите ще поведат публиката по следите на любовта в музикално-поетичното представление, вдъхновено от танго пиесите на аржентинеца Астор Пиацола и фламенко класиките на Мануел де Файя. В танц, музика и поезия ще бъде представена история за път и открития, за любов и свобода.
“Това, което ще види зрителят, е една жена в търсене на свободата, в търсене на любовта. Но не в смислъла да чака някого, а да взима решения. Свободата и любовта в метафизичен смисъл.”
Всичко това на фона на стихове от Федерико Гарсия Лорка, Хулио Кортасар, Алфонсина Сторни, Хорасио Ферер. В края на месеца Диего Окампо отново ще е в Пловдив за репетиции. А за всички, които обичат да търсят идентичността си във взаимовръзка с традициите и непрекъснатото изучаване на нови култури, спектакълът ще е под открито небе на 3 май на сцената на Античения театър.
Организатор на спектакъла е Асоциацията за културен обмен „Арт галерия Константин“ Франция, която насърчава културния обмен между България и Франция и подкрепя развитиетона млади таланти.
Репортажът е в звуковия файл.
Танцьори и певци от „Театър на фенерите“ от китайската провинция Гуейджоу ще гостуват в Пловдив с атрактивно представление. Събитието е посветено на началото на Китайската нова година и е с вход свободен. Тази събота, Регионалният исторически музей в Пловдив ще бъде домакин на атрактивно и любопитно музикално събитие от далечен Китай, което..
Цивилизацията - можем ли я?! Това питане поставя проф. Александър Шурбанов и разсъждава в "Срещи"- те Защо? Нали този термин Цивилизацията е от 1756 г. Поставен е от граф Оноре Мирабо, а тя, цивилизацията е съществувала и преди да получи това име. Какво става с нас-хората от 21 век? На ход е Проф. Александър Шурбанов. Радио Пловдив, събота,..
Изложба изследва устойчивостта на природата, нейната способност да надмогва ограниченията, наложени от човека и въпреки тях да продължава да съществува. Това е втората самостоятелна изложба на художничката Станка Александрова, която е израстнала в Белозем. Мотото на експозицията е "Диви треви". Композициите на творбите и цветовете им изследват..
Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата. Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..
Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..