Преподавателят по актьорско майсторство в НБУ проф. Ева Волицер създава спектакъл, основан на древния език „ладино” и сефарадски песни. Чрез изкуство проектът обогатява познанието за миграцията на евреите през XV век и хвърля допълнителна светлина към тяхната културна история.
В съвместното предаване на програма „Хоризонт“ и Радио Пловдив "Сто-лица култура" проф. Волицер разказа:
„Сефарад” на иврит означава „Испания”, а евреите, които са се преселили през 1492 година от Испания и които са пренесли древния испански език и са станали негови пазители във времето, са се наричали „сефаради”. Еврейската общност, която се заселва в България, е част от тях.“
Спектакълът на Ева Волицер носи специално послание. Един език, почти забравен и застрашен от изчезване, ще бъде възроден чрез гласа на актрисата. Това ще се случи в Регионалния исторически музей в Пловдив и в Евангелистката църква в район Южен.
Ева Волицер е българска актриса, певица и режисьор. Тя владее 500-годишния език „ладино” и го популяризира последователно. През 1996 г. публикува албум с 22 древни еврейски песни на „ладино”, който се продава из целия свят. С новите концерти в Пловдив тя продължава да бъде посланик на културното наследство на своите предци.
Цялото интервю на Кремена Данева с проф. Ева Волицер чуйте в звуковия файл.
Музикално-поетичният спектакъл „Пойни птици” е част от програмата на Друмеви театрални празници 2025. Премиерата е на 14 май от 17.30 часа, на сцената на театър „Васил Друмев“ – Шумен. След премиерата, „Пойни птици“ предстои да гостува и на още театрални сцени в страната, като всичко това ще бъде уточнено допълнително...
В предаването за книги на Радио Пловдив на 10.05.2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Валери Петров.Сатирични поеми. 176 стр., 3А, Захарий Стоянов, 2025. Бенито Перес Галдос. Романи за Торквемада. т.1 и т. 2. Торквемада на кладата; Торквемада на кръста. 296 ст., 4А и Торквемада в чистилището;..
Днес и утре в Дома на културата „Борис Христов“ ще се проведе семинар на тема: „Изграждане на капацитет за устойчиво планиране на управлението на обекти от световното наследство с мозайки“. Форумът е в рамките на Програмата за участие на ЮНЕСКО за 2024 – 2025 г. Домакини са Община Пловдив и Общински институт „Старинен Пловдив“. Семинарът е..
В Смолян се открива традиционната изложба, която художниците представят всяка година преди 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Инициативата е на Художествената галерия - Смолян. Директорът Иван Пеев разказа, че ще бъдат показани 48 творби на 24 смолянските творци...
Тази сутрин е починал пловдивският поет, драматург и общественик Иван Странджев. За кончината му съобщиха негови близки. На 12 май Иван Странджев трябваше да навърши 72, но не можа да дочака личния си празник. Иван Странджев е роден на 12 май 1953 г. в Пловдив. Първоначално учи българска филология в СУ „Свети Климент Охридски", след това..