Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Езикът „ладино“ и сефарадските песни оживяват в Пловдив

| обновено на 22.04.19 в 15:09
Проф. Ева Волицер
Снимка: личен архив

Преподавателят по актьорско майсторство в НБУ проф. Ева Волицер създава спектакъл, основан на древния език „ладино” и сефарадски песни. Чрез изкуство проектът обогатява познанието за миграцията на евреите през XV век и хвърля допълнителна светлина към тяхната културна история.

В съвместното предаване на програма „Хоризонт“ и Радио Пловдив "Сто-лица култура" проф. Волицер разказа:

„Сефарад” на иврит означава „Испания”, а евреите, които са се преселили през 1492 година от Испания и които са пренесли древния испански език и са станали негови пазители във времето, са се наричали „сефаради”. Еврейската общност, която се заселва в България, е част от тях.“

Спектакълът на Ева Волицер носи специално послание. Един език, почти забравен и застрашен от изчезване, ще бъде възроден чрез гласа на актрисата. Това ще се случи в Регионалния исторически музей в Пловдив и в Евангелистката църква в район Южен.

Ева Волицер е българска актриса, певица и режисьор. Тя владее 500-годишния език „ладино” и го популяризира последователно. През 1996 г. публикува албум с 22 древни еврейски песни на „ладино”, който се продава из целия свят. С новите концерти в Пловдив тя продължава да бъде посланик на културното наследство на своите предци.

Цялото интервю на Кремена Данева с проф. Ева Волицер чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Атанас Маринчешки събира изгреви и залези в "Сигна"

Самостоятелна изложба живопис показва художникът Атанас Маринчешки в галерия „Сигна“. Това е третата изложба в галерията на автора, който след години работа в полицейските служби, се отдава изцяло на живописта, като изгражда свой стил и почерк на изобразяване. Съдържа 17 маслени платна. Характерни за неговите картини са наличието на..

публикувано на 08.05.24 в 15:24

Великите европейци - Вацлав Хавел

Пражкото летище се казва „Вацлав Хавел”. Ако Чехия имаше космодрум – и той щеше да се казва така. А ако някъде по света имаше мярка за морален авторитет в политиката, то тя също можеше да бъде назована Хавел. Дайте ми десет Хавела честност, че моята внезапно свърши – би казал някой политик, нахлул задъхан в политическия магазин. Нямаш и един..

публикувано на 08.05.24 в 14:05

Изложба „Птиците..." в историческия музей в Пазарджик

На 8 май 2024 г. от 17.00 часа в Етнографската експозиция на Регионален исторически музей – Пазарджик, ул. „Отец Паисий“ № 8, ще бъде открита гостуващата изложба „Птиците. Образи от съкровищата на Националния етнографски музей“ на Институт за етнология и фолклористика с етнографски музей – БАН. Още от най-дълбока древност птиците са..

публикувано на 08.05.24 в 09:44

Юлиян Йорданов води "По пътеките на времето"

Галерия „Възраждане“ представя изложбата живопис и графика „По пътеките на времето“ на световно известния български творец Юлиян Йорданов. Експозицията  потапя зрителя в свят на митологии, легенди, саги и приказни приключения на героите с немалка доза футуризъм и мощна рисувателна драматургия, казва галеристката Красимира Алексиева...

обновено на 08.05.24 в 06:46

Идва десетото издание на "Вино и гурме"

Десетото юбилейно издание на фестивала „Дефиле Вино и гурме“ ще се проведе в рамките на 3 дни – от 10 до 12 май в Пловдив. На 16 локации в Стария град ще бъдат представени със свои щандове 55 участници – 43-ма винопроизводители и 12 производители на хранителни продукти. Сред по-известните места, които пловдивчани и гости на града вече..

публикувано на 07.05.24 в 15:04