Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млади докторанти в МУ-Пловдив с научни успехи


Общо 64 докторанти, постдокторанти, млади учени и преподаватели повишиха капацитета си за научноизследователска дейност в Медицинския университет в Пловдив. Това стана възможно благодарение на реализирания проект  „ДОКТОРАНТ 2“, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 година, съобщиха от ръководството на висшето училище. 

Среща ме ви с двама от младите учени, които имат общ интерес –онкологията. Единият е лекар, другият биолог. Единият работи с най-модерната технология в лъчетерапията - Киберножа, а другия  проучва нови молекули за персонализираната терапия. 

 Един от младите учени е Д-р Веселин Попов. Докторант към катедра Клинична Онкология, МУ – Пловдив.Специализант към Клиника по Лъчелечение, УМБАЛ „Св. Георги“, Пловдив. Той е най-младият специалист, който  работи с единствения у  нас КиберНож. В рамките на проекта д-р Попов  провежда едномесечен стаж в Германия, посещава 4 университетски клиники по лъчетерапия. Придобитите знания и фракционирани режими на работа слагат основата на роботизираната стереотактична радиохирургия с КиберНож в страната.

Снимка

Николай Мехтеров е главен асистент към катедра „Медицинска биология“. Той е молекулярен биолог с научни интереси в онкологията. В рамките на проекта посещава за научни изследвания два института в Румъния и Италия.

И двамата смятат, че имат шанс за реализация и научна дейност в страната .

Снимка

В рамките на проекта "Докторант 2"  бе създадена и Педагогическа академия, в която  младите изследователи  и учени имат възможност за реализиране на научни изследвания и за включване в международни научни проекти.

 По този начин висшето учебно заведение продължи обученията за успешна научна кариера в съществуващото Докторантското училище, обясни ректорът проф. Стефан Костянев. 

За постигане на значими резултати от научната дейност на младите изследователи и за придобиване на практически умения за научни изследвания, беше осигурена менторска и консултантска подкрепа от изявени чуждестранни и български учени, а млади лекари, учени и докторанти взеха участие в обучения и стажове във водещи университети в ЕС и САЩ, допълни ръководителят на проекта проф. Виктория Сарафян.

„Осигурихме подкрепа за популяризиране и представяне на резултатите от научните проекти на докторанти, постдокторанти и млади учени на научни форуми в страната и ЕС”, – съобщи по време на заключителната пресконференция заместник-ректорът по „Международно сътрудничество и проектна дейност” проф. д-р Мариана Мурджева.


Интервюта с двамата млади учени може да чуете в прикачените файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50