От 1 юли партийната субсидия за всеки получен глас ще е само 1 лев, а не както досега 11 лева.
Това прие на първо четене парламентарната комисия по бюджет и финанси с поправки в Закона за държавния бюджет. Управляващите подкрепиха проекта, внесен от Министерския съвет, БСП отказаха да се включат в гласуването, а Йордан Цонев от ДПС се обяви твърдо против намаляването на субсидиите на партиите.
До спешните поправки се стигна, след като лично премиерът Бойко Борисов обяви тази сутрин в кулоарите на парламента предложението за намаляването на парите от бюджета за партиите на 1 лев за всеки получен действителен глас. Той обясни, че решението е взето, след като са се наслушали на популизъм от другите партии за намаляване на субсидиите.
Промяната ще влезе в сила от 1 юли и ще важи до 31 декември 2019 г. За първите шест месеца на тази година субсидията ще се изчислява по стария начин - по 11 лева. Така средногодишният размер на държавната субсидия за един получен действителен глас би възлязъл на 6 лв. за цялата 2019 година.
Пред Радио Пловдив депутатът от ГЕРБ Александър Иванов, който е член на финасово-бюджетната комисия в парламента, отбеляза, че напоследък хората са станали много чувствителни по темата за партийните субсидии.
Той разясни мотивите на тази законодателна инициатива като отбеляза, че целта е да се отговори на обществените очаквания за по-малко разходи от държавния бюджет за финансиране на дейността на политическите партии и коалиции.
Надвзетите суми ще бъдат възстановени от политическите партии в републиканския бюджет, заяви Иванов. Той допълни, че това ще важи за периода от 20 май до 2016 г. до сега.
Методоголията на връщане на парите подлежи на уточняване, отбеляза Александър Иванов.
Той припомни, че референдумът, иницииран от Слави Трифонов през 2017 година, е бил припознат от ГЕРБ.
Ние тогава го внесохме в Народното събрание именно да е такава партийната субсидия. За съжаление, тогава не бяхме подкрепени, сега го внасяме наново, заяви Иванов.
Той каза още, че най - сериозните опоненти на ГЕРБ - представителите на БСП, са били на заседанието на финансовата комисия, но не са подкрепили предложения законопроект. Иванов призова социалистите да обяснят на своите избиратели защо не са го подкрепили.
Да спрем със спекулациите и да видим дали предложението е важно за обществото, или не, призова депутатът от управляващата партия.
За мен е важно да го има дебатът, че е открито финансирането на политическите партии, каза Александър Иванов.
Той припомни, че Бойко Борисов от поста кмет на София, без да има политическа сила, се е явил на избори и ги е спечелил.
Явно може и без пари, с добри намерения и платформа да се спечели доверието на гражданите и да се управлява, както виждате и да се води до един икономически растеж толкова години подред, обобщи депутатът от управляващата партия.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..