Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ябълковите градини на България и Китай си сътрудничат

Официално подписване на договорите за финансиране на изследователски проекти по Програма за научно и технологично сътрудничество между България и Китайската народна република ще се състои в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.  Проф. Николай Лазаров, председател на Изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“ ще открие срещата, на която се очаква да присъства Карина Ангелиева, заместник-министър на образованието и науката и Н. Пр. г-н Дун Сяодзюн, Посланик на КНР в България.

По време на събитието ще бъдат представени одобрените за финансиране проекти на Пловдивския и Аграрния университети.  Новите проекти са:

„Разработване на многосервизна облачнобазирана IoT оперативна платформа с общо предназначение (EMULSION)“ с ръководител проф. Иван Ганчев от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ и проф. Zhanlin Ji от North China University of Science and Technology;

„Устойчивото управление на неприятели и болести в ябълкови градини в България и Китай на базата на прецизни екологични методи за контрол“ с ръководител проф. Вили Харизанова от  Аграрен университет – Пловдив и доц. д-р Tu Hongtao, от Zhengzhou Fruit Research Institute

За Радио Пловдив проекта представи доц. Сава Табаков от Аграрния университет. Той припомни, че Китай е най-големия производител на ябълки в света, но това не означава, че са достатъчно. Ябълката е третият по важност плод, след бананите и групата на цитросите. При нашия климат е на първо място.

Проектът е насочен към начина на отглеждане на ябълките, тъй като е  култура с високи добиви. Използват се много пестициди за контрол на болести и неприятели. През последните години не се гледа с добро око на този факт. Целта на проекта е да разтоварим производтвото на  ябълки от тази прекалена химизация. Работим с научен институт при Академията на науките в Китай, който се занимава със селекция на трайни култури и технология на отглеждане в град  Джънг Джоу, столица на провинция Хънан. Това е една от най - плодородните части на Китай с население 465 мил. жители. В самия град те са между 15 и 18 милиона. Разработката е насочена към използване на естествени хищници, които унищожават вредители, като ябълковия плодов червей, листовиниращи молци, акарии и гъби, които унищожават въшките. Проектът ще продължи три години. Ще се работи върху европейски сортове ябълки, тъй като нямаме селекция на български, която да е конкурентоспособна.  

Интервюто с доц. Сава Табаков е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21