Двудневният празник започва още днес с детска работилница на открито и лавандулово шоу, но основните акценти са утре.
Празникът на лавандулата в събота започва още в 9.00 ч. с жътва на етеричномаслената култура в частни градини край града. Тук туристите и гостите на Карлово могат да наблюдават на живо възстановката на ритуала, разказа Емилия Анастасова, която е аниматор в Патевата къща към Туристическия комплекс „Старинно Карлово“.
В двора на Патева къща самодейци изпълняват ритуала “Еньова буля”. Всички гости преминават през специално изработен Еньов венец за здраве. Те могат да дегустират обредни питки с лавандула и мълчана вода, продукти от лавандула и роза. След това всички могат да наблюдават демонстрация на варене на лавандулово масло в Патевата къща в автентични медни съдове, наречени гюлпани.
По-късно в Бухаловия хан гостите могат да видят танц на самодивите, да дегустират продукти от лавандула - лавандулова вода, студен чай, питки, мед с лавандула и др. и дори сами да си ги направят. Ще има и специална демонстрация как се правят домашни козметични продукти, сред които мехлеми и сапуни с лавандула по стари рецепти.
Главно действащо лице в Празника на лавандулата е Лавандуловата фея, която посреща гостите, благославя реколтата и нарича за здраве и берекет. Тази година Лавандуловата фея е Цвета Шаламанова, която е първата подгласничка на Царицата на розата, обясни Емилия Анастасова.
Лавандуловата фея благославя празника, с който се "затваря" Фестивалът на етеричномаслените култури, който започна още с избора на Царицата на розите в началото на май. Тя е облечена с рокля в бледолилав (лавандулов) цвят, с венец от лавандула на главата и със специални задачи през целия ден.
Макар че празникът на лавандулата е сравнително нов – едва на 5 години, за разлика от традиционния празник на розата, който има 100-годишна история, туристите от цял свят вече знаят за него и го търсят, допълни аниматорката.
Всяка година туристите се увеличават. Миналата година имахме много гости от Китай, Япония, Сингапур, Полша, Германия. Чакаме и тази година чуждестранни гости. Българските туристи също все повече ни посещават, каза Емилия Анастасова.
Надеждите на организаторите от ТК „Старинно Карлово“ и общината е тази година туристите да се умножат.
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..