Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Летен университет на ЮНЕСКО събира еколози в Карлово

Днес в Карлово беше даден старт на Летния университет на ЮНЕСКО, на чиято сесия  ще бъдат представени  целите на програмата „Човекът и биосферата“, размерът и структурата на световната мрежа на биосферните паркове, както и основни проекти на програмата на ЮНЕСКО. Форумът е организиран от фондация "Биоразнообразие". 

Летният университет на ЮНЕСКО е международна инициатива на Регионалното бюро на ЮНЕСКО за Европа във Венеция /BRESCHE, стартирала преди четири години, за да привлича и обучава млади специалисти от цял свят по темите, свързани с развитието на биосферните паркове. Тази година за първи път България ще бъде домакин, като обучението ще се провежда в южната и северната страна на биосферен парк "Централен Балкан“.

Инициативата се провежда с подкрепата на: Регионалното бюро на ЮНЕСКО за Европа във Венеция /BRESCHE, Министерство на околната среда и водите, Националния Комитет по програмата „Човекът и Биосферата“, МИО Гърция, Дирекция на Национален парк „Централен Балкан“, община Карлово, община Троян, Националната комисия за България на ЮНЕСКО, местни био-ферми, винарни и хотели, които ще бъдат домакини и спонсори на събитието.

Летният университет на ЮНЕСКО събира над 30 млади експерти, докторанти и представители на местни общности, в близост до биосферни паркове от три континента, избрани сред 125 кандидатури от цял свят. 

Участниците от Австрия, България, Гърция, Египет, Испания, Италия, Йордания, Кипър, Мексико, Северна Македония, Сърбия, Тунис, Украйна, Франция и Чили ще обсъждат бъдещето на биосферните паркове в България и по света с помощта на български и международни лектори от Гърция, Италия и Испания. 

След приключване на обучението си младите специалисти ще подготвят препоръки за по-успешното популяризиране на биосферен парк „Централен Балкан“ и предложения за бъдещи проекти и инициативи както на местно, така и на международно ниво.

Целта на Летния университет на ЮНЕСКО е да привлече внимание върху програмата на ЮНЕСКО „Човекът и биосферата“ и да постави акцент върху биосферните паркове и възможностите, които те предоставят. 

Показвайки успешни примери от Италия, Гърция и Франция, летният университет цели да демонстрира по какъв начин може да се използва марката на биосферните паркове, за да се популяризира и развива успешен бизнес, използвайки устойчиво природните дадености и запазвайки фокуса върху опазването на околната среда. 

Форумът е отлична възможност за България да се популяризира района на Централен Балкан и дава възможност на заинтересованите страни да се запознаят с перспективите, които се откриват пред тях, живеейки и работейки в биосферен парк по програмата на ЮНЕСКО.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Голям пожар лумна в стопанската зона на Пазарджик

В една от промишлените зони на Пазарджик е възникнал пожар. Гори цех в стопанска сграда на "Мирянско шосе".  Обектът се намира в района на изхода от гр.Пазарджик по посока за село Мирянци.   На място поетапно са изпратени 4 противопожарни автомобила и автомеханична стълба с огнеборци от районните служби "Пожарна безопасност и..

обновено на 19.02.25 в 18:34

Пловдивчани се преклониха пред Апостола на свободата

С поклонение пред паметника на Васил Левски пловдчани отбелязаха 152 години от гибелта на Апостола  на свободата.  Церемонията започна с почетна рота и военен духов оркестър. Последваха стихотворенията „Завръщенето на Васил Левски“ и „Безсмъртие“ от Александър Калчев, прочетени от актьора Тодор Дърлянов. В словото си пред..

обновено на 19.02.25 в 17:01

Осъдиха младежи, продавали дрога срещу криптовалута

Двама  18-годишни младежи от Пловдив получиха условни присъди за продажба на наркотици срещу криптовалута. Наказанието им е с тригодишен изпитателен срок и глоба от 2500 лева. Делото срещу двамата дилъри беше гледано по бързата процедура, като признаха вината си и сключиха споразумение с прокуратурата, което беше одобрено от Окръжния съд...

обновено на 19.02.25 в 14:59

В "Тракия" санират осем блока с над 9 млн. лева

8 жилищни блока ще бъдат санирани  в ж. р. „Тракия“ по програмата за безплатно устойчиво обновяване на жилищния фонд. По нея за финансиране са одобрени 31 блока в Пловдив, като поръчките за първите 18 вече са в ход.  Новата поръчка е за 9 милиона 204 хиляди лева без ДДС. Ще бъдат санирани блоковете с номера 282, 84, 217, 190, 50, 208, както и..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

Пожар унищожи покрива на къща в с. Милево

Пожар унищожи покрива на къща в село Милево в община Садово. Огънят е възникнал малко след 9.30 часа тази сутрин, а причината е в неизмазан комин .  На място са пристигнали три екипа огнеборци от службите в Садово, но въпреки бързата им реакция, огънят е унищожил покрива на къщата и част от имуществото на втория етаж, съобщават от пожарната в Пловдив...

публикувано на 19.02.25 в 13:16