Децата от български произход да получат образование в български университети трябва да бъде една от нашите национални каузи. Това заяви в интервю за Радио Пловдив вицепрезидентът Илияна Йотова, като уточни, че всяка година около 2000 младежи от българските диаспори от Молдова, Украйна, Македония кандидатстват в България.
Има две постановления още от 90-те години на Министерския съвет, според които деца от български произход от историческите български диаспори, говорим най-вече за източното направление Молдова и Украйна, който и Македония, да имат възможност със стипендия от българската държава да завършат своето висше образование тук, у нас. Около 2 хиляди момчета и момичета постъпват всяка година в нашите висши учебни заведения на издръжка на българската държава. Това е един огромен потенциал, който между другото, успешно разпиляваме.
Децата, които идват от българските диаспори и имат правото по силата на нашето законодателство да учат в България със стипендия от българската държава, те имаха много проблеми, продължават да имат някои от тях, както с рекламните кампании на нашите висши учебни заведения, която е много късно, така и с безкрайните формалности и администрация, които се отнасят до тяхното пребиваване вътре в страната, визови режими и т. н.
За съжаление, не сме направили достатъчно, не сме си организирали работата, и затова беше необходимо да направим няколко срещи със съответните министерства от изпълнителната власт, да се предприемат дори някои промени в нашето законодателство, за да се облекчат тези деца, а не с едната ръка да им казваме – елате да учите в България, ето даже и със стипендия, а друга страна да им създаваме толкова много административни пречки, че на практика да ги отказваме.
През последните години тенденцията е все повече млади активни хора да емигрират и да раждат децата си в чужбина, затова запазването на българския език и самосъзнание трябва да е наша първостепенна задача, която не търпи разединение, посочи вицепрезидентът.
Илияна Йотова припомни, че има разбиране в ЕС за признаването на малките езици, но образованието е национална политика. България трябва да работи не само в конкурентна езикова среда, но и да се противопоставя на асимилационни процеси и на опити да се премълчава или пренаписва историческата истина за нашия принос в световната история, допълни вицепрезидентът.
Едно от посланията, които ще кажа утре пред тези 120 учители от различни училища по целия свят е, че отношението към българския език и литература, то трябва да се формира чрез тези училища не само у децата от български произход, от българските семейства, но и сред влиятелните обществени кръгове там, където са тези училища, т. е. сред чужденците. И това не е непосилна задача. Видях, че може да стане както в САЩ, така и в Германия, така и в страните в Централна Европа, така и в същите тези държави, където има компактни български общности с исторически корен. Всичко трябва да бъде една структурирана политика, наистина национална политика в това отношение.
По повод напрежението между президента и правителството, Илияна Йотова коментира, че когато се дебатират важни решения, които предопределят живота ни за години напред, трябва повече прозрачност и диалог. Това е поискал и президентът Румен Радев, когато наложи ветото си върху сделката за изтребителите Ф 16, посочи Йотова.
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие утре в Пловдив двудневна годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Надсловът на конференцията е "Съхранението на българския език и родовата памет по света - път към Родината."Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..