През пролетта в района Виница-Градина на Държавното ловно стопанство Чекерица е имало 25 диви прасета. Но в момента такива няма. Това съобщи за Радио Пловдив инж. Ботьо Арабаджиев, директор на Южно-Централно Държавно предприятие, което отговаря за ловните стопанства в областите Пловдив, Пазарджик, Смолян и Кърджали.
Поводът е подписката на стопани от първомайското срело Виница, с която те протестираха пред министъра на земеделието, горите и храните Десислава танева срещу растящата, според тях популация на диви прасета от ловното стопанство в района на фона на изпълняваната в стопанствата им заповед за доброволно умъртвяване на домашни свине.
Районът Виница-Градина в Ловно стопанстов Чекерица е заобиколен от ловен район на дружинките, които не са дали никаква таксация, каза Арабаджиев. По думите му, той не е ограден и прасетата се движат, а местните дружинки няма пречка да ги отстрелят.
Те са приходящи прасета. Този район е дребно дивечов и даже не би трябвало да има прасета. Но прасетата идват от Средна Гора, след като се ожъне, и останат голи площи, те се връщат. Възможно е да се увеличи популацията. Но в полските райони прасетата слизат в житата и царевицата. Когато се прибере реколтата, се оттеглят и това се наблюдава всяка година.
За момента: Ако са в района на дружинките, дружинките имат пълно право - макар че няма по таксация диви свине – могат да ги отстрелят.
Потенциална опасност от зараза има навсякъде, но преносител може да бъдат и човека, и птиците, смята Арабаджиев.
За да се ограничи популацията, ние извършваме отстрел и правим капани. В рамките на една седмица сме убили 80 прасета на територията на предприятието. В района на Чекерица - 12. В района на Виница-Градина няма отстреляна доива свиня, защото не наблюдаваме присъствие. Дадени са проби, чакаме резултати.
В целия регион вече има изградени 184 капана. Предвидени са 2 за "Чекерица" в района на Тъмръш, кричимско. Проверка в коя територия са прасетата правят с обходите си всеки ден служителите на Ловноите стопанства.
Посланието на инж. Ботьо Арабаджиев към стопани, които видят в градината си диви свине, влезли в дворовете, е да се свържат с телефоните за всяко стопанство и да подадат сигнали. Телефоните могат да се намерят в сайта на Южно-Централно Държавно предприятие.
Гарантирам ви, че веднага ще откликнем и ще изпратим хора.
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..