Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделието сериозно задълбочава климатичната криза

Промяна на човешката диета в полза на растителни продукти може да помогне в борбата с климатичните промени. Това препоръчва проучване на ООН. Без да препоръчват категорично безмесна диета, учените твърдят, че са нужни дълбоки промени в методите за отглеждане и потребление на храни. 

Георги Стефанов ръководи климатичната програма в българския офис на международната природозащитна организация WWF.

Експертът обасни, че климатичните промени оказват влияние върху заболявания като африканската чума, която върлува в момента. Това е сериозен сигнал, че вече сме в криза.

Тя засяга над 70% от сушата на Земята. Негативното въздействие на човешката дейност покачват с близо два гадуса температурата на сушата, което е двойно повече от повишението на планетарно ниво.

Всеки сектор от икономиката трябва да се съобрява с тези параметри.

От 60 - те години насам производствата на зърно се е увеличило с над 200%, голяма част от него е изхранване на животни. Всяко година се разоваравт нови площи, горите изчезват и всичко това е за задоволяване на продоволствието на човечеството, което е тройно е нараснало от средата на миналия век, цитира експертът.

Той посочи и необходимостта от нови технологии при обработката на почвата и целия цикъл на производство. Например има технологии без оране, при което се отделят вредни емисии може да е скоростно решение, с което вредите могат да се намалят наполовина.

Цялото интервю можета да чуете в прикачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50