Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици от Художествената гимназия изписаха фреско в Италия

Стенописът „Легендата за Орфей“ е с размери 3 метра дължина и 2 метра височина и се намира в град Санто Стефано ди Кадоре

Ученици от специалност „Стенопис“ от Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ изписаха фреско на тема „Легендата за Орфей“ с размери 3 метра дължина и 2 метра височина в италианския град Санто Стефано ди Кадоре в периода 26 август до 2 септември 2019 г. Това съобщиха от ръководството на училището в Пловдив.

Във випуск там се обучават по девет надарени деца, като през следващата учебна година ще учат стенопис 42-ма млади таланти от 8 до 12 клас.

Успешната инициатива е продължение на проект „Фреско“, който беше проведен в НХГ „Цанко Лавренов“ с ученици от специалност „Стенопис“ със специалното участие на известните италиански майстори на техниката фреско – Вико Калабро и Марио Файт през 2018 г. Трима от най-добре представилите се ученици и техният преподавател Атанас Камешев бяха поканени от италианска страна да продължат курса по фреско в ниво за напреднали. Темата на фреското е българска легенда, която гимназистите трябваше да изпълнят в Дом на културата в град Санто Стефано ди Кадоре.

Реализацията на фреското „Легендата за Орфей“ беше осъществена от екип от Художествената гимназия: това са преподавателят по „Стенопис“ - Атанас Камешев и учениците – Елис Нешад, Габриела Радулова и Калина Колева. 

Работата премина в няколко етапа, разказват учениците. Първата част беше създаване на проект по темата и увеличаване на композицията върху размерите на стената от 6 кв. м. Вторият етап включваше подготовка на пигментите и полагане на основната мазилка.Трети етап полагане на специалната мазилка джорната, върху която започва изписването на фреското. 

След успешното приключване на курса всички участници получиха сертификат за придобито ниво за напреднали в стенописната техника фреско. Проект „Фреско“ и специализираният курс в Италия бяха изключително полезни за повишаването на квалификацията на преподавателите и за развитието на уменията и знанията на учениците от НХГ „Цанко Лавренов“ за техниката фреско.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10