Председателят на Национално движение "Русофили" Николай Малинов е обвинен за шпионаж, а генерал Леонид Решетников е със забрана за влизане в България за десет години, наложена от ДАНС. Това съобщи главният прокурор Сотир Цацаров по разследването за шпионаж, за което стана известно вчера.
Малинов е с наложена парична гаранция от 50 хил. лв. и е със забрана да напуска страната.
"Чуждите организации, за които твърдим и сме събрали доказателства, че се е поставял в услуга са със седалище в Руската Федерация. Организациите са две - Общество "Двуглав орел" и Руски институт за стратегически изследвания", стана ясно от изявлението.
Пред Радио Пловдив политологът Даниел Смилов коментира, че до момента не сме имали подобна активност на българските служби, въпреки че сериозни поводи за намеса не са липсвали като при казусите "Гебрев" и "Скрипал". Има неочакваност в акциите на прокуратурата. Да коментираме правната страна на въпроса е невъзможно, защото нямаме информация. Казусът е сложен, но ако става дума за социологическо проучване, то трудно би било квалифицирано като акт на шпионаж, независимо от съдържанието му. Предполагам, че службите имат и друга информация.
Смилов не обвърза реакцията на МВнР за откриването на изложбата за 9-ти септември в Руското посолство и акцията на прокуратурата вчера. В първия случай отговорът на София беше оправдан и добре аргументиран, защото не става дума за пренаписване на историята. Шпионският скандал е доста сложен, тук основата е в правовата държава и законите на държавата. Не бих искал това да е някаква обща кампания, каквито и да са нейните цели, включително за харесване на десния избирател.
Със сигурност ще има изостряне на отношенията с Русия. Странно е, че е избрана организация с маргинално влияние в политическата сфера, в същото време като се вгледаме в управляващото мнозинство там е партия Атака, която е откривала кампания в Русия, гордее се със сътрудничестовото с определени личности и служби.
Даниел Смилов коментира и ресора "Иновации и младеж", който българският еврокомисар Мария Габриел получи. Не бива да се гледа на ресорите през призмата на вътрешната политика. Не трябва да се забравя, че всички държави - членки се борят за ресори. Това е ресор с бюджет, не е малозначим. Разбира се, България можеше да получи поста на Върховен представител на ЕС за външната политика или вицепредседателски пост и тогава и въобще и дума не може да става за сравнение.
Политологът припомни, че комисарите са длъжни да работят за интересите на ЕС като цяло, а не за държавите, които са ги излъчили. Освен това бюджетите, които се дават на ресора, не ги разпределя комисарят, защото те предварително са договорени и насочени към проектите, които ЕС си е поставил за цел да изпълни.
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..