В света на приказките за възрастни ще ни въведе тази вечер изложбата в Галерия Arsenal of Art "Джуджета, вещици и герои". Неин автор е Петър Станимиров, чието име е добре известно на хората, които обичат да пътуват във фентъзи света. Той е автор на комикси, рисува плакати и карикатури, създател е и на компютърни игри. За творчеството си е награждаван неведнъж – за принос в българската фантастика с отличието „Гравитон“, за принос в книгоиздаването за деца с приза „Константин Константинов“, както и за най-добър класически комикс.
Изложбата тази вечер включва илюстрациите на Станимиров към трима автори: Елена Павлова с тетралогията „Пръстенът на Нибелунга“, където са включени джуджета и герои. Тери Пратчет с неговите вещици. И Робърт Хауърд с неговя вечен Конан.
Това ми е една от любимите теми за рисуване. Най-любими са ми вещиците на Пратчет. И Конан, защото е героят, с който пораснах, ракзава Станимиров.
Според него, самото развитие на човечеството е станало посредством приказки: Фентъзи е само модерната дума за приказките. Освен че е модерно, е много полезно и приятно да се четат такива книги - приказки за възрастни.
Наскоро от печат излезе комикса за възрастни „Седем градски гряха“ в съавторство на Благой Иванов и Петър Станимиров. За нея той казва, че е книга, която да накара хоарата да се замислят какво правят всъщност и докъде ще я докарат.
Защото в нашето съвремие изключително живеем в грях и сме подвластни на греховете. И си измисляме допълнителни грехове – като лицемертието, посредствеността, простащината, арогантността.
Друга обаче книга ще бъде показана за първи път пред публика на изложбата в Arsenal of Art - „Роботът Чапек и шпионската мисия на Пафуй Сянката“ . Тя е част от трилогия, на която първата книга излиза през пролетта, а третата – по Коледа.
Приказна история, много весела и приятна, в която са смесени литература, илюстрация и комикси за първи път – обяснява Станимиров. Според него, може би това е един от начините да се привлече интереса на читателите към книгите.
Той си спомня като за приключение времето, в което е създавал компютърни игри. Има издадени 10, някои от тях – платинени, което означва, че са достигнали милионен тираж.
Беше голямо желание да опитам и това. Но пък си имах друга мисия - илюстрациите на книги - и трябваше да се разделя с него. Завръщането към книгите е моята кауза и другата – популяризацията на българския комикс.
Цялото интервю с Петър Станимиров може да чуете в аудио-файла.
Образователната програма на изложбата "История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024" продължава и тази седмица. От 15 часа в галерия "Капана" ще гостува кураторката на българското участие във Венецианското биенале от 2019 година – Вера Млечевска. Проектът „Как живеем?“ е куриран от Вера Млечевска, която описва..
Красимира Стойчева-Пекова е автор на книгата „Мамо, искам да отслабна!“. Тя е доктор и специалист по здравословно и балансирано хранене, с дългогодишен опит в спорта и като треньор на шампиони. Красимира е ОКС доктор към НСА „Васил Левски“ и има над 25 години опит като състезател и треньор. Тя е и майка на две породени деца, което я вдъхновява..
„Корени и светила“ на Любослава Трайкова е сборник с разкази, в който са събрани сложни човешки съдби и характери. Случки от прекършеното детство, ранно откритата жестокост на живота, бракът, който се превръща в капан. Това са текстове, които разобличават недъзите на съвременното общество и ни карат да се замислим. Там място намира и..
Изложба с плакати за постановката „Едип и пророците“, създадени от учениците от 11. и 12. клас от специалност „Рекламна графика“ на Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ , ще се открие в Драматичен театър-Пловдив. Събитието ще представи алтернативни рекламни плакати за спектакъла „Едип и пророците“ на пловдивския театър,..
Виртуозната цигуларка Лия Петрова е първият гост-солист на Оркестъра на Опера Пловдив през 2025 година. Симфоничният концерт в Дома на културата „Борис Христов“ ще бъде дирижиран от австрийския диригент и пианист с руско потекло Алексей Корниенко - преподавател в Държавната консерватория на Каринтия (Kärtner Landeskonservatorium), съосновател..