През последните години е налице възстановяване на заетостта след кризата от 2009-та и следващите няколко години, когато нашият пазар на труда пострада най-сериозно в сравнение със страните от ЕС. Тогава той загуби около 450 000 работни места. Сега около две трети от тези работни места са възстановени, но проблемът е, че заедно с това демографската катастрофа води след себе си и няколко ефекта, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров.
По думите му, естественият прираст е минусов, а от друга – емиграцията и имиграцията са в полза на напускащите страната.
Това “загрява“ пазара и като цяло няма никакви хора за никакви позиции, независимо, че непрекъснато се обявяват нови работни места.
Бизнесът има нужда от всякакъв вид специалисти, но за заплатите, които се обявяват, такива няма. През последните четири-пет години средната работна заплата е нарастнала с 41% в реално изражение, но това не я прави достатъчно атрактивна, когато говорим за изражението й по региони.
Като цяло в София СРЗ е с 30% по-висока, отколкото в останалите части на страната. Очакванията на работниците не се срещат с предложенията на пазара. Очакванията им са високи, подплатени от възможностите лесно да намерят по-добре платена работа в ЕС и то на доста по-високи равнища от предлаганите в България. На много места се залага на качеството и като отношение към хората, и като възможности за кариерно развитие. Така че, ако говорим за качествената страна на пазара на труда, въпросът се свежда и до начина, по който се управляват фирмите и персонала, особено в по-малките от тях.
Димитров подчерта, че сред най-важните проблеми хората посочват заплащането, условията на труд, стреса, прегряването, липсата на яснота, по отношение на разпределението на ангажиментите.
Около 40% от работещите заявяват, че в тяхната длъжностна характеристика не е заложено точно това, което те правят.
За да могат ясно да се дефинират проблемите обаче, трябва да има надеждни механизми на представителство на интересите на работещите и правата им да бъдят упражнявани свободно. Правото на сдружаване в България обаче традиционно се нарушава и едва 20% от работещите имат синдикално представителство.
Чуйте цялото интервю от звуковия файл:
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..