Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българският културен туризъм е с неизползван потенциал

| обновено на 21.10.19 в 11:58

Само за 2018г. корейският остров Дже Джу /Република Корея/ е посетен от 14 милиона туристи.

Островът е с население по-малко от 600 000 жители и е на площ по-малка от половината  Пловдивска област. Не него има  над 100 музея, и всички те са много посетени, видях  и лично, разказа в интервю за Радио Пловдив проф. Георги Калагларски от Варненския свободен унивреситет. Той е преподавател „PR комуникация на туристически културни дестинации“. От 15 години изнася лекции и в Република Корея, Китай, преди 10-тина години, преди размириците и в Сирия, сега и в Казахстан. Наскоро той участва и в среща със Съвета по туризъм в Пловдив по темата за развитието на  културния туризъм. С колегите конкретизирахме  доста възможности да бъдем взаимно полезни. А възможностите на Пловдив са големи, и след 2019г. той ще продължи да бъде от културните столици на Европа. 

Като важен момент, проф. Калагларски посочва липсата на дигитализация на музеите у нас.

Остров Дже Джу е убедителен пример как може да се изпълзват съвременните социални технологии и особено форматите на художествената култура, да се популяризира един географски район като възможности за развитие конкретно на културния туризъм. Когато отново бях на острова се впечатлих, че за две години и половина, те са успели двойно да увеличат броят на чуждестранните туристи. 

Професорът  е категоричен, че България има много, но неизползвани  като презентация обекти на културен туризъм. Съвременният турист, не само източния, а и европейския,  отдавна не търси само плажове и почивка, а именно културни  обекти.

За 2018г.  642 милиона души по света са пътували с цел туризъм.

За миналата година Република Хърватия е посетена от 360 хиляди туристи, а България само от 8 хиляди.  

Проф. Калагларски смята, че липсата на подготвени хора в областта на културния туризъм също  е от сериозните причини, България да не промотира успешно възможностите си. Във Варненския свободен университет магистърската програма „Управление на културния туризъм“, която е единствената в  университетите в страната , все още в началото, но по нея се обучават вече и  хора от Бразилия и различни страни в Европа. В екипа освен експерти като проф. Николай Овчаров и Румен Драганов, е и Иво Хаджимишев, който води фотосафари – практикум във Венеция.

Професорът е поканен и ще дойде отново в Пловдив за Винения фестивал, на който ще продъжи обсъждането на темата с екипа на Съвета по туризъм.

Цялото интервю с проф. Георги Калагларски е в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Спасяват Панагюрското съкровище от огнения ад в Лос Анджелис

Предприети са всички необходими мерки за защита на експонатите от изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в Лос Анджелис от бушуващите в района пожари, съобщи Министерството на културата.  Служебният министър Найден Тодоров е написал писмо до ръководството на музея с искане експонатите от България, сред които..

обновено на 08.01.25 в 17:27

"Писмо до баща ми" и до себе си с Вилиян Гешев

Актьорът Вилиян Гешев представя в Пловдив моноспектакъла „Писмо до баща ми“ по Франц Кафка и авторски текстове. Представлението е тази вечер в театър „Хенд“. Режисьор е Ованес Торосян. Проектът е подкрепен от Чешкия културен център. Това е една изповед, която писах дълго време в съзнанието си, а после за кратко написах и на ръка, за да я..

публикувано на 08.01.25 в 10:02

НГСЕИ с голяма изложба на бивши ученици за 50-я си юбилей

Важен юбилей ще бележи и вдъхновява голяма част от инициативите, които Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив планира през настоящата 2025 година. Уникалното за страната, а и за Балканите, учебно заведение чества 50 години от основаването си, а едно от първите събития, посветени на юбилея е мащабна изложба на бивши..

публикувано на 08.01.25 в 09:42

Хайку конкурсът “Мая Любенова” се провежда за шеста година

стара ферма… един на друг подпрени хамбарът и черешата Мая Любенова Конкурсът е отворен за всички, от първи януари до 28 февруари 2025 година, като всеки поет може да участва с не повече от 2 хайку, на свободна тема. Изпратените хайку творби трябва да бъдат написани лично от автора, непубликувани (онлайн или в..

обновено на 07.01.25 в 17:07

Стоян Радев и Александър Морфов с премиери през сезон 2025

Режисьорите Стоян Радев и Александър Морфов ще поставят своите премиерни спектакли за новия театрален сезон на пловдивска сцена. Това разкри директорът на Драматичен театър в Пловдив  Сюзанна Арутюнян на старта на сезон 2025. Представлението на  Александър Морфов е ще бъде черешката на тортата и затова е оставено за края на сезона...

публикувано на 07.01.25 в 10:46