Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С неплатения ден болничен печелят всички, които не мамят

Снимка: БГНЕС

Бюджет 2020 година – от балансиран, през консервативен до „пица с пармезан и шунка“. Суперлативите за финансовата рамка на държавата бързо се топят на фона на недоволството от постигнатото коалиционно споразумение, а именно - първия ден от болничните да не се заплаща.

Интервю по темата с Любомир Дацов, бивш заместник-министър на финансите.

Дацов посочи, че се налага становището, че за обществото не са интересни въпросите свързани с бюджета и финансите на държавата. 

Що се касае до самите болнични, аз разбирам синдикатите, защото трябва да оправдават дейността си, която не е много голяма, каза още финансистът. По думите му от практическа гледна точка този ден болнични е много малко решение, но е ефективно.

Дацов допълни: Мисля, че това е нещо, което ще работи и ще спести, както и няма да ощетява онези, които наистина са болни. В момента фонда, в който ние всички се осигуряваме работи на дефицит. В края на краищата всеки може да види някой, който си е взел болнични за празниците. Когато ограничиш някакви малки измами, то общото е по-защитено. Това е малка мярка, и понеже е простичка, обира онзи луфт, в който се точи фонда. 

Бюджет 2020: Той е на границата и има много гранични неща, защото не е ясно в следващата година в коя посока ще завият икономиките. В бюджета няма много фантазии, не може да се видят реформи. Общо взето надуват се едни заплати, още повече, че това не може да се обясни защо се прави.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45