Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обществото е в състояние да се обедини около значимите каузи

Благодарение на инициативата „Българската Коледа“,  от години болните деца в България  получават възможност за достъп до високотехнологична и специализирана апаратура, която, заедно с добре подготвените ни специалисти,  осигурява комплексно лечение, диагностика и рехабилитация на най-съвременно ниво.Това подчерта проф. д-р Елена Илиева - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Св. Георги" и председател на Българската асоциация по физикална медицина и рехабилитация. 

Българската Коледа доказа, че нашето общество е в състояние да се обедини около благородна и социално значима кауза. 

Благодарни сме на инициативата на пезидента Румен Радев и на неговия екип, както и на дарителите, които се отзовават. Ние, като  клиника, която се занимава с рехабилитация на децата с неврологични заболявания – основно детска церебрална парализа, родова травма на раменния сплит, два пъти през две от кампаниите получихме високотехнологична специализирана  апаратура за рехабилитация като  апарат за робот асистиране  на походката и за роботизирана рехабилитация на ръката, както и др, от които виждаме реални резултати и можем да направим комплексна рехабилитация на децата.

Получената апаратура ни дава възможност да въведем новите високотехнологични методи, които доказано подобряват функционалното състояние на децата и те да настигнат в някаква степен връстниците си.

По думите на проф. д-р Илиева,  през Центъра преминават годишно около 220 деца от цяла Южна България. Половината от тях реално се възползват от до съвременната апаратура, благодарение на което се отчитат добрите ефекти.

Същевременно това става по много приятен и приемлив за децата начин - под формата на игра чрез  обратна връзка на базата на виртуална реалност. Децата са много по-мотивирани така да участват активно в рехабилитационнния процес. 

Целта на Българската Коледа е не само да се осигури качествено лечение, диагностика и рехабилитация чрез висококачествена техника, за която се е налагало да пътуват досега в чужбина, но е факт и стремежът на екипа на инициативата към комплексно решаване на проблема.

Създават се регистри, от 2013 не само се подпомагат отделни деца, но се закупува апаратура, беше взето и решение за промяна в клиничната пътека, която дава възможност за по-ефективно използване на платените от НЗОК рехабилитационни процедури и децата всеки месец да получават по 10 дни комплексна рехабилитация. За това е редно да се обособи отделна клинична пътека за роботизирана рехабилитация, тъй като ресурсът за ползване на тази процедура е много по-голям.

Тази година ще кандидатстваме да получим система за виртуална реалност, при която децата стават част от нея. Така може допълнително да се стимулира двигателното възстановяване. Децата са обикновено комплексно засегнати  - двигателно и интелектуално, и се надяваме тази система да разшири арсенала от средства, чрез които да осигурим високо технологична съвременна рехабилитация. 

Интервюто с проф. д-р Елена Илиева, началник на клиниката по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив,  може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22